Weekend w Ostrawie

Ostrawa to kierunek bardzo nieoczywisty, ale szczególnie dla osób mieszkających w bliskiej odległości od polsko-czeskiej granicy, może okazać się świetnym pomysłem na spędzenie ciepłego, letniego weekendu.

Plan podróży

  • Dzień 1 – Przyjazd do Ostrawy. Zameldowanie. Zwiedzanie centrum i Wieży widokowej w Nowym Ratuszu.
  • Dzień 2 – Zwiedzanie Dolnych Witkowic (lub Muzeum Górniczego Landek Park). Zakupy. Wieczorna wizyta na Stodolní.
  • Dzień 3 – Wymeldowanie. Relaks w ZOO lub w Parku wodnym “Water World Sareza”. Powrót do Polski. 

Transport

1 Przy założeniu podróży samochodem w dwie osoby z miejscowości oddalonej od Ostawy o 100km.

Nocleg

Dla 2 osób:

Atrakcje

Główne:

Opcjonalne:

Zakupy:

Przydatne informacje (pozostałe koszty)

  • Wyżywienie (100 zł)
  • Pamiątki (20 zł)
  • Nieprzewidziane wydatki (opcjonalnie – 50 zł)

Kosztorys

KosztyStandardowePremium
Nocleg220 zł+ 50 zł
Transport70 zł+ 25 zł
Atrakcje125 zł+ 50 zł
Inne120 zł+ 50 zł
Łącznie535 zł+ 175 zł

Koszty całkowite: 535 zł ( 178,33 zł/dzień)

Mapa

Ostatnia aktualizacja planu – 14/04/2021

Dojazd do Ostrawy

Ostrawę z granicami Polski dzieli zaledwie kilkanaście kilometrów, a jadąc samochodem najszybsza trasa biegnie przez autostradę A1, która obecnie jest bezpłatna na terenie Polski. Również odcinek z Polski do ostatnich zjazdów z autostrady w Ostrawie nie wymaga zakupu winiety. Ponadto do Ostrawy dojechać można bezpośrednio dzięki licznym połączeniom kolejowym i autokarowym z wielu miast Polski.

Komunikacja miejska w Ostrawie

Komunikacja miejska w obejmuje gęstą sieć linii tramwajowych, autobusowych i trolejbusowych. Rozkłady jazdy wszystkich linii znajdują się na przystankach, można je także znaleźć na stronach internetowych www.dpo.cz. lub w aplikacji komórkowej. Bilety elektroniczne (10 min, 45 min, 24h i 3 dni) można kupić bezpośrednio w pojazdach DPO płacąc zbliżeniowo kartą płatniczą, za pomocą SMS-a lub aplikacji komórkowej. Dzieciom w wieku od 6 do 15 lat przysługuje zniżka.

Bilet 10 minutowy bez możliwości przesiadki kosztuje - 16 CZK, a bilet 45 minutowy z możliwością przesiadki 24 CZK.

Dolne Witkowice

Dolní Vítkovice, w skrócie DOV, to zespół obiektów poprzemysłowych znajdujących się w dzielnicy Witkowice w Ostrawie. DOV można zwiedzać dzięki ścieżce edukacyjnej, która wiedzie wokół labiryntów rurociągów przez kopalnię Hlubina, dalej wzdłuż wielkich pieców, koksownię, maszynownię i centralę energetyczną. Koszt wycieczki zależy od wybranej trasy (średnio około 40 zł).

dolnivitkovice.cz/pl/dolni-vitkowice/

Do najważniejszych obiektów turystycznych należą: 

wieża Bolt - 78-metrowa wieża, z której można podziwiać nie tylko kompleks Dolnych Witkowic, ale także panoramę miasta i okolicznych Beskidów. Unikatowa, ponad 20-metrowa nadbudowa powstała na Wysokim Piecu nr 1 (czes. Vysoká pec č. 1) i swoim kształtem przypomina ogień, który płonął tu w okresie funkcjonowania huty żelaza.

aula Gong - ogromny zbiornik gazu wielkopiecowego (o szerokości około 70 metrów i wysokości 33 metrów), który został zmieniony w salę koncertową mogącą pomieścić nawet 1,5 tysięcy osób.

Wielki Świat Techniki - 14 tys. metrów kwadratowych powierzchni, na której znajdują się cztery stałe ekspozycje tematyczne (Świat dzieci, Świat nauki i odkryć, Świat cywilizacji i Świat przyrody), ekspozycje czasowe, nowocześnie wyposażone laboratoria oraz sale lekcyjne pozwalające na organizacje ciekawych warsztatów.

• Hlubina - obszaru Kopalni Hlubina nawiązuje do już zrealizowanych projektów na obszarze Dolnych Witkowic. Obecnie znajduje się tutaj pięć historycznych budynków, które są przestrzenią dla artystów oraz instytucji kulturalnych - w ich skład wchodzą między innymi klub Heligonka, kawiarnia Maryčka i kino Cineport.

Landek Park

Muzeum Górnicze założone w ostrawskiej kopalni węgla kamiennego, Kopalni Anselm, które dzisiaj jest największym tego typu muzeum w Republice Czeskiej. Podziemne chodniki o długości 250 metrów odkrywają zwiedzającym krok po kroku tajemnice autentycznych górniczych miejsc pracy  w latach 1782–1990. Koszt wycieczki zależy od wybranej trasy (20-35).

dolnivitkovice.cz/pl/landek/

Stodolní

Ulica Stodolní zlokalizowana jest w centrum miasta Ostrawy. W jej ścisłym sąsiedztwie znajdują się dziesiątki barów, restauracji i klubów, które, zwłaszcza w weekendy, są odwiedzane przez tłumy młodzieży i ludzi w wieku średnim. Stodolní cieszy się dużym powodzeniem również wśród Polaków.

Wieża widokowa Nowy Ratusz

Wieża widokowa znajduje się na budynku Urzędu Miasta (Nová Radnice) przy placu Jana Prokeša. Całkowita wysokość wieży to 86,5 metra, a jej waga to 155 ton. Wieża została wykonana w hucie w Witkowicach.

Taras widokowy znajduje się na wysokości 73 metrów i można z niego zobaczyć zarówno Stare Miasto, jak i dalsze okolice Ostrawy, a nawet niedalekie Beskidy. Wstęp 60 Kč (~10 zł).

  vyhlidkovavez.cz/cz/vstupne-a-oteviraci-doba

 

Centrum

Centrum Ostrawy to przede wszystkim plac Tomasza Masaryka, gdzie znajduje się Stary Ratusz (pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1539 roku), obecnie siedziba Muzeum Ostrawskie. Wokół rynku możemy znaleźć także inne liczne kamienice z XIX i XX wieku.

Ogród Zoologiczny w Ostrawie

Ostrawskiego zoo zajmuje prawie 100 hektarów i stanowi schronienie dla 385 gatunków zwierząt (ich łączna liczba to ponad 3 tysiące). Jest to drugi, co do wielkości ogród zoologiczny w Czechach, który pozwala przybliżyć świat zwierząt dzięki ścieżkom edukacyjnym wraz z możliwością ich karmienia. 

zoo-ostrava.cz/pl/

Park wodny "Water World Sareza"

Jeden z największych ośrodków wodnych w Czechach. Do dyspozycji odwiedzających są takie atrakcje jak zjeżdżalnie, skocznie, rowery wodne, czy aquazorbing. Wokół kompleksu znajdują się zielone tereny - idealne miejsce do odpoczynku dla całych rodzin, opalania i fanów sportu (m.in boiska do piłki plażowej).

www.sareza.cz/

Browar Ostravar

Ostravar to browar powstały w XIX wieku, w którym do dzisiaj produkowane jest lokalne piwo. Główną atrakcją browaru jest muzeum browarniczne znajdujące się w budynki starej warzelni oraz degustacja piwa.

www.ostravar.cz

Komenského Sady (park)

Park z terenami zielonymi znajdujący się po lewej stronie rzeki Ostravicy niedaleko Nowego Ratusza. W weekendy jest pełen ludzi relaksujących się, uprawiających jogging, jeżdżących na rolkach czy po prostu spacerowiczów. W okolicy jest wiele punktów gastronomicznych oferujący przekąski, zimne napoje i piwo.

 

Park miniatur "Miniuni"

Park Miniatur Miniuni położony jest na terenach wystawowych Černá louka w dzielnicy Morawska Ostrawa. Można zobaczyć tutaj ponad 30 sławnych modeli europejskich budowli w skali 1:25, takich jak:

• Staromiejskim Ratuszem z Pragi,
• Big Ben z Londynu,
• Bramę Brandenburską z Berlina,
• wieżę Eiffela z Paryża,
• budowle Siedmiu Cudów Świata,
• Zamek Królewski z Warszawy, Sukiennice z Krakowa oraz Żurawia z Gdańska.

Obszar wokół parku można przemierzać pociągiem lub statkiem wodnym.

www.cerna-louka.cz

Zamek w Śląskiej Ostrawie

Zamek Śląskoostrawski wybudowany został w drugiej połowie XIII wieku i miał na celu przede wszystkim chronić szlak prowadzący z Opawy przez Hlučín i Cieszyn do Krakowa. Został otoczony wielkimi murami, których wysokość sięga 4 metrów, a szerokość 2,5 metra. Zamek został niejednokrotnie przebudowany, a największą szkodę wyrządziła mu eksploatacja węgla, którego złoża znajdowały się tuż pod kompleksem. W efekcie zamek zapadł się o 16 metrów. Do dziś zachowała się pierwotna dwukondygnacyjna konstrukcja wraz z obronnym systemem murów.

Turyści mogą zobaczyć tu wystawy poświęcone historii zamku, miasta, a także tortur. W kamiennej niszy na dziedzińcu znajduje się zamkowa kuźnia. Przez cały rok odbywają się tu imprezy kulturalne, festiwale i spotkania towarzyskie.

 www.slezskoostravskyhrad.cz

Kopalnia Michał

Kopalni otwarta w 1843 roku. Obecnie oferuje kilka tras zwiedzania, w tym trasę górniczą prowadzącą od szatni aż do samej sztolni, czyli odwzorowującą codzienną droga górników od przyjścia do pracy aż po jej koniec.

www.dul-michal.cz/pl

ToP 5 czeskich potraw, które trzeba spróbować!

Smażony ser

W Czechach serwuje się kilka rodzajów smażonego sera, ale najczęściej spotyka się klasyczny żółty. Na ulicy zwykle podawany jest w wersji w bułce z sosem tatarskim, a w lokalu na talerzu z frytkami i sosem tatarskim.

Knedlik z gulaszem

Najbardziej popularny jest gulasz wołowy lub wieprzowym. Wśród knedlików wyróżnić można dwa rodzaje - houskove (bułczane) i bramborove (ziemniaczane). 

Zupa czosnkowa

Najbardziej znana czeska zupa, serwowana na różne sposoby (z grzankami i innymi dodatkami osobno lub w środku), w różnych kolorach oraz konsystencjach.

Kaczka

Kaczka podawana jest najczęściej w wersji z knedlikiem ziemniaczanym i czerwoną kapustą przygotowaną z octem.

Kofola

Kultowy czeski napój, który albo się kocha albo nienawidzi. Kofola serwowana może być z beczki lub podawana w butelkach (w tym wariancie dostępne są również wersje smakowe).