Warszawa w 72h✔️

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie. Ta popularna dziś fraza świetnie pasuje do krótkiego opisu Warszawy, jako miejsca na weekendowy wypad.

Plan podróży

  • Dzień 1 – Przyjazd do Warszawy. Zakwaterowanie. Zwiedzanie okolic centrum i Starego Miasta.
  • Dzień 2 – Poranne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Relaks w Ogrodach Biblioteki oraz wieczorna wizyta w Parku Fontann.
  • Dzień 3 – Wizyta w Łazienkach Królewskich. Wymeldowanie i powrót do domu.

Transport

Nocleg

Atrakcje:

Przydatne informacje (pozostałe koszty)

  • Wyżywienie (120 zł)
  • Pamiątki (25 zł)

Kosztorys

  • Transport – 130 zł
  • Nocleg – 150 zł
  • Atrakcje – 88 zł
  • Pozostałe koszty – 145 zł

Koszty całkowite: 511 zł (170 zł/dzień)

Mapa atrakcji

Komunikacja miejska

W Warszawie w ramach komunikacji miejskiej funkcjonują autobusy, tramwaje oraz metro. Rozkłady jazdy w czasie rzeczywistym oraz informacje na temat dojazdu komunikacją miejską w Warszawie dostępne są na portalu jakdojade.pl a mapy i schematy komunikacji miejskiej można znaleźć tutaj.

Aglomeracja warszawska podzielona jest na strefę miejską „1” (w granicach miasta) oraz strefę podmiejską „2”.

Ceny wybranych biletów w strefie 1:
• Bilet 75-minutowy: normalny – 4,40 PLN, ulgowy – 2,20 PLN
• Bilet dobowy w 1 strefie (ważny 24h): normalny – 15,00 PLN, ulgowy – 7,50 PLN
• Bilet 3-dniowy: 36,00 PLN, ulgowy – 18,00 PLN

Ceny wybranych biletów w strefie 1 i 2:
• Bilet 20-minutowy – 3,40 PLN, ulgowy – 1,70 PLN
• Bilet 90-minutowy – 7,00 PLN, ulgowy – 3,50 PLN
• Bilet dobowy (ważny 24h): normalny – 26,00 PLN, ulgowy – 13,00 PLN
• Bilet weekendowy: normalny – 24,00 PLN, ulgowy – 12,00 PLN
• Bilet weekendowy grupowy do 5 osób – 40,00 PLN
• Bilet 3-dniowy: 57,00 PLN, ulgowy – 28,50 PLN

Bilety należy skasować niezwłocznie po wejściu do autobusu lub tramwaju. W metrze kasowniki znajdują się w bramkach prowadzących na perony oraz przy windach na peronach.

Zakupione bilety uprawniają do nieograniczonej liczby przejazdów w czasie podanym na bilecie od momentu jego skasowania.

Praktyczne porady:

Autobus 180 - regularna linia autobusowa, którą można dojechać do większości najciekawszych i turystycznych miejsc w Warszawie. Jego trasa prowadzi m.in. wzdłuż Traktu Królewskiego, aż do Wilanowa. Przejazd całą trasą zajmuje ok. 60-70 minut.

Nocą warto skorzystać z metra, które w dni powszednie kursuje do północy, a w weekendy nawet do 3.00, lub z autobusów nocnych oznaczonych literą „N” kursujących w godzinach 23.15-4.45.

Przewóz bagażu i zwierząt jest bezpłatny.

Pałac Kultury i Nauki

Najwyższy i najbardziej rozpoznawalny budynek w Warszawie. Powstał w 1955 roku z inicjatywy Józefa Stalina jako „dar narodu radzieckiego dla Polaków”. Wybudowany przez rosyjskich robotników przez długi czas był uznawany za reprezentację socjalistycznej władzy i dumę Polski ludowej – to w nim odbywały się m.in. zjazdy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od samego początku w jego monumentalnych wnętrzach odbywały się liczne koncerty, wystawy, targi i pokazy.

Obecnie w pałacu działają m.in. teatry, kino, muzea, modne knajpki oraz główny Punkt Warszawskiej Informacji Turystycznej. Na 30. piętrze budynku na wysokości 114 metrów znajduje się taras widokowy, z którego można zobacz przepiękną panoramę miasta.

Godz. otwarcia: 12:00-20:00

Wstęp: 20 zł

www: pkin.pl

 

Grób Nieznanego Żołnierza

Grób-pomnik położony na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Ideą warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza jest oddanie hołdu wszystkim, którzy poświęcili życie za ojczyznę. Powstał w 1925 pod kolumnadą Pałacu Saskiego. 2 listopada tego roku do grobu złożono zwłoki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii ze Lwowa.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza całorocznie, przez 24 godziny na dobę, pełni wartę honorową dwuosobowy posterunek żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W każdą niedzielę o godz. 12.00 przed Grobem odbywa się ceremonia uroczystej zmiana warty.

Ogród Saski

Park miejski w śródmieściu Warszawy, położony między placem marsz. Józefa Piłsudskiego, placem Żelaznej Bramy, ul. Marszałkowską i ul. Królewską, na Osi Saskiej. Pierwotnie geometryczny ogród francuski założony w latach 1724–1748 dla króla Augusta II Mocnego jako ogród pałacu Saskiego. Został zdewastowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej (1794), przekomponowany na krajobrazowy ogród angielski w latach 1816–1827. Jest pierwszym publicznym ogrodem miejskim w Polsce.

Krakowskie Przedmieście

Jedna z najbardziej znanych i reprezentacyjnych ulic historycznej części Warszawy, północny odcinek Traktu Królewskiego. Długa na około 1,1 kilometra, biegnie od placu Zamkowego do skrzyżowania z Kopernika i Nowym Światem. Obecna nazwa ulicy pochodzi od Krakowa, dawnej stolicy Polski, do którego prowadził trakt.

Na Krakowskim Przedmieściu znajdują się:

 

 

 

Zamek Królewski w Warszawie

Barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne.

Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). To w nim uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie.

W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. W XIX wieku, po upadku powstania listopadowego, przeznaczony na potrzeby administracji rosyjskiej. W okresie I wojny światowej rezydencja niemieckiego generalnego gubernatora. W latach 1920–1922 siedziba Naczelnika Państwa, w latach 1926–1939 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939, niemal doszczętnie zniszczony w 1944.

Rekonstrukcję zamku przeprowadzono w latach 1971–1984. W 1979 w zamku utworzono muzeum.W 1980 Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Godz. otwarcia: wtorek – sobota 10.00–17.00, piątek 10.00-19.00, niedziela w godz. 11.00–17.00

Wstęp: 30 zł (Trasa zamkowa) / w środy wstęp jest bezpłatny

www: zamek-krolewski.pl

 

Stare Miasto w Warszawie

Warszawska Starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu wiele atrakcji, takich jak:

Zamek Królewski wraz z  Placem Zamkowym, na którym stoi kolumna króla Zygmunta III Wazy, który w XVI wieku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy

Rynek Starego Miasta (powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Organizowano na nim uroczystości, jarmarki, ale także wykonywano wyroki na skazańcach. Choć istnieje już ponad siedem wieków, jego forma prawie się nie zmieniła. Na samym środku rynku stoi pomnik Syrenki, która stała się godłem i opiekunką miasta)

Barbakan

Taras widokowy na Gnojnej Górze

Archikatedra

Muzeum Powstania Warszawskiego

Interaktywne muzeum upamiętniające powstanie z 1944 roku, największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Serce obiektu stanowi stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach, a z wewnątrz dobiega brzmienie bijącego serca, które symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

Muzeum mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79. Główne wejście do muzeum znajduje się od strony ul. Przyokopowej.

Godz. otwarcia: pn: 8-18, wt: zamknięte; śr: 8-18; czw: 8-20; pt: 8-18; sb i nd: 10-18

Wstęp: 25zł (bilet) + 10 zł (przewodnik multimedialny)

www: 1944.pl

Centrum Nauki Kopernik

Największe w Polsce i jedno z największych w Europie. W ramach centrum zwiedzający mogą zobaczyć kilkanaście galerii (stałych i czasowych) oraz kilkaset eksponatów multimedialnych umożliwiających samodzielnie przeprowadzanie doświadczenia i odkrywanie tajemnic natury.

W CNK znajduje się także multimedialne planetarium z kopułą o średnicy 16 metrów, usytuowane w bryle przypominającej wyglądem głaz narzutowy, tzw. Park Odkrywców otaczający Centrum, a w nim urządzenia do przeprowadzania eksperymentów pod gołym niebem, zewnętrzna galeria sztuki, amfiteatr oraz Ogród na dachu, do którego wstęp jest bezpłatny

Godz. otwarcia: różne w zależności od dnia i pory roku.

Wstęp: Pn-pt: 31zł, Sb-nd: 33zł (seanse w Planetarium są dodatkowo płatne)

www: kopernik.org.pl

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej

Otwarty w 2002 r. jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha.

Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m²) i dolnej (o powierzchni 15 000 m²), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą.

W górnym ogrodzie rośliny są posadzone na 30-centymetrowej warstwie ziemi usypanej na dachu Biblioteki. Górny ogród podzielono na kilka części, różniących się formą, kolorem i zapachem:

- ogród złoty w części północnej skomponowany jest z żółto i pomarańczowo kwitnących krzewów,
- ogród srebrny (od wschodu) obsadzony jest srebrzystolistnymi wierzbami,
- ogród karminowy (od południa) składa się z różowo i czerwono kwitnących krzewów,
- ogród zielony.

Uzupełnienie stanowi ogród wejściowy – pochylnia prowadząca na dach Biblioteki, obsadzona bluszczem i barwinkiem. Kończy go wznosząca się nad „świetlikiem” altana-antena.

Wszystkie ogrody połączone są kładkami, ścieżkami i mostkami. Z mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Odwiedzający ogrody mogą też przez specjalne okna lub szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki.

Godziny otwarcia:

- 1 – 30 kwietnia: 8-18,
- 1 maja – 30 września: 8-20,
- 1 – 31 października: 8-18,
- 1 listopada – 31 marca (bez wstępu na dach): 8-15.

Wstęp bezpłatny

 

Muzeum Wódki

Muzeum otwarte w 2017 roku dokumentuje oraz prezentuje historię gorzelnictwa na terenach Polski. Muzeum posiada w swoich zbiorach 10 tys. eksponatów związanych z historią i tradycją wódki. Eksponaty przedstawiają głównie dzieje rodzin producentów, rewolucję przemysłowej oraz historię sztuki użytkowej i reklamę poprzez zbiór butelek, szkła, etykiet, plakatów czy szyldów reklamowych.

Muzeum Wódki Jest jednym z dwóch muzeów w Warszawie o tej tematyce (drugim jest Muzeum Polskiej Wódki).

Godziny otwarcia: Wtorek – Czwartek: 11.00 – 18.00; Piątek – Sobota: 13.00 – 21.00; Niedziela: 12.00 – 19.00

Wstęp: 19 zł (bez degustacji)

www: muzeumwodki.pl

Multimedialny Park Fontann

Kompleks czterech fontann znajdujący się na Podzamczu. W piątkowe i sobotnie wieczory (a czasami również w inne dni) o 21.00 lub 21.30 od maja do września odbywają się tutaj 30-minutowe pokazy multimedialne „woda-światło-dźwięk” z wykorzystaniem reflektorów LED i laserów. W każdym sezonie na wodnych ekranach Multimedialnego Parku Fontann prezentowany jest nowy pokaz w formie animowanej opowieści.

www: parkfontann.pl

Łazienki Królewskie

Zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński.

Wstęp: 15 zł (bilet wspólny do Pałac Na Wyspie, Biały Dom, Stara Oranżeria) / Piątek - dzień bezpłatnego wstępu

Godz. otwarcia: Obiekty Muzeum Łazienki Królewskie wt-nd: 10.00-16.00 | Ogrody Łazienek Królewskich pn-pt: 10.00-20.00; weekendy i święta: 8.00-20.00.

www: lazienki-krolewskie.pl

Muzeum Życia w PRL

Muzeum Życia w PRL to miejsce, gdzie młode pokolenie oswoi się z przeszłością rodziców, a starsze przypomni sobie jasne i ciemne strony PRL. Muzeum nie stanowi chronologicznego zapisu wydarzeń lecz prezentuje wybrane fakty, opowieści a przede wszystkim realia życia w czasach PRL. Muzeum wypełnione jest po brzegi pamiątkami i symbolami z minionej epoki.

Wstęp: 18 zł

www: mzprl.pl/wizyta

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

89-hektarowy zespół pałacowo-parkowym w Wilanowie, którego centrum jest pałac w Wilanowie. Poza pałacem do Muzeum należy ponad 30 mniejszych i większych, wpisanych do rejestru zabytków, obiektów architektonicznych (np.: oficyna kuchenna, kordegarda, stajnia, oranżeria, dom ogrodnika, most rzymski, pompownia) oraz dwa parki: wilanowski i Morysin wraz z łączącym je Jeziorem Wilanowskim.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie eksponuje zbiory sztuki, których podstawowy, najcenniejszy zrąb stanowi historyczna kolekcja wilanowska stworzona przez Stanisława Kostkę Potockiego i udostępniona przez niego społeczeństwu polskiemu w 1805.

Wstęp: 25zł (pałac) + 6 zł (park) | w czwartki wstęp bezpłatny

Godz otwarcia: Pałac - czw: 10:00-14:00; sb-nd: 10:00-16:00 | Park - pt-pt: 9:30-18:00; sb-nd: 9:30-21:00

www: wilanow-palac.pl