Praga w 72h✔️

Praga, stolica Czech – położona jest zaledwie parę godzin jazdy samochodem od Polski. Chociaż nie należy do najtańszych to jest genialnym pomysłem na weekend, szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z organizowaniem podróży na własną rękę.

Plan podróży

 • Dzień 1 – Przyjazd do Pragi, zakwaterowanie. Zwiedzanie dzielnie Mala Strana i wzgórza Petrin.
 • Dzień 2 – Poranne zwiedzanie Zamku na Hradczanach oraz wieczorny spacer po Starym Mieście.
 • Dzień 3 – Wykwaterowanie. Zwiedzanie dzielnicy żydowskiej oraz spacer ulicami Nowego Miasta. Powrót do Polski.

Transport

Nocleg

Atrakcje

Bary/restauracje

 • U Fleků, Křemencova 11, 110 00 Nové Město
 • Venue, Havelská 4, 110 00 Staré Město
 • Cafe Lounge, Plaská 615/8, 150 00 Praha 5 – Malá Strana
 • Kozlovna u Paukerta, Národní 981/17,  110 00 Praha
 • Ferdinanda, Politických vězňů 1597/19, 110 00 Nové Město
 • Staromestska, Staroměstské nám. 19, 110 00 Staré Město
 • U Zlatého Tygra, Husova 228/17, 110 00 Praha – Staré Město
 • U Modré Kachničky, Nebovidská 6, 118 00 Praha
 • Hospoda Všebaráčnická Rychta, Tržiště 23/555, Praha 1 – Malá Strana

Przydatne informacje (pozostałe koszty)

Kosztorys

 • Transport – 220 zł
 • Nocleg – 250 zł
 • Atrakcje – 70 zł
 • Pozostałe koszty – 250 zł

Koszty całkowite: 890zł (297 zł/dzień)

Mapa atrakcji

Dojazd do Pragi

Ze względu na czas oraz koszty dla singli i par najwygodniejszy bezpośredni transport do Pragi odbywa się za pomocą autobusowej komunikacji międzynarodowej (np. Flixbus). Dla osób podróżujących w grupach warta rozważenia jest podróż własnym samochodem.

Komunikacja miejska

Centrum Pragi można zwiedzać pieszo. W niektórych przypadkach można jednak oszczędzić trochę czasu podróżując metrem lub innymi środkami komunikacji miejskiej.

W czasie opracowywania artykułu (lipiec 2020) ceny biletów były następujące:

-> Bilet 30-minutowy: 24 CZK (osoba dorosła);
-> Bilet 90-minutowy: 32 CZK (osoba dorosła);
-> Bilet jednodniowy (ważny 24 godziny od skasowania): 110 CZK (osoba dorosła);
-> Bilet trzydniowy (ważny 72 godziny od skasowania): 310 CZK (osoba dorosła).

Kolejka linowa na Petřín

Elektryczna kolej linowo-terenowa o długości 510m. Prowadzi z dzielnicy Malá Strana na szczyt wzgórza Petřín. Kolej ma 3 przystanki – Újezd, Nebozízek i Petřín (w kolejności od dołu na górę). Tabor stanowią 2 wagoniki o pojemności 100 osób każdy.

www: https://www.dpp.cz/en/entertainment-and-experience/events-and-attractions/funicular-to-petrin

Cena biletu: taka sama jak w komunikacji miejskiej na inne środki transportu.

Petřínská wieża widokowa (0pcjonalnie)

65,5 metrowa stalowa wieża widokowa na wzgórzu Petřín. Wybudowana w roku 1891 w związku z Wystawą Jubileuszową jako kopia wieży Eiffla, używana była jako wieża obserwacyjna i transmisyjna. Obecnie spełnia wyłącznie funkcję widokową i jest najwyższym obiektem tego typu w Czechach. Wieża otwarta jest cały rok, a dostęp na platformę widokową na wysokości 55 m umożliwia odwiedzającym 299 schodów. Z góry rozpościera się widok na całą stolicę Czech.

www: https://www.prague.eu/en/object/places/116/petrin-lookout-tower-petrinska-rozhledna

Cena biletu: 150 CZK

 

Dzielnica Malá Strana

Dzielnica Pragi, do 1784 samodzielne miasto położone u stóp praskiego zamku, na lewym brzegu Wełtawy. Znaleźć można tutaj przepiękne domy (z fasadami prezentującymi wszystkie style od gotyku do baroku), pałace (np. Wallensteina) i kościoły (np. św. Mikołaja z 1735), a także niezliczone knajpy, restauracje i sklepiki oraz malownicze uliczki, często biegnące pod górę, po zboczach Hradczan i Petřina.

Most Karola

Most na Wełtawie łączący dzielnice Malá Strana i Staré Město, będący jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. 

Budowę mostu rozpoczęto w 1357 za panowania cesarza Karola IV. Do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie w mieście.

 

 

 

Zamek na Hradczanach

Zwany również zamkiem praskim to, według księgi rekordów Guinessa, największy pod względem zajmowanej powierzchni kompleks zamkowy na świecie. Rozciąga się na ok. 45 hektarów i składa się z kilku kościołów (np. Katedry św. Wita) pałaców (np. Belweder królowej Anny), wież, uliczek (Złota) i ogrodów. Jest to jeden z najstarszych zabytków w Pradze, niegdyś był siedzibą królów czeskich.

Wstęp na teren zamku jest płatny, a dla zwiedzających przygotowano 3 trasy. Fotografowanie oraz zwiedzanie wystaw specjalnych i czasowych jest dodatkowe płatne.

www: https://www.hrad.cz/en/prague-castle-for-visitors/tickets

 

Wieczorny spacer po Starym Mieście

Ratusz Starego Miasta

Istniejący dzisiaj budynek ratusza powstawał stopniowo, poczynając od 1338 roku. Już wkrótce potem rozpoczęto stawianie wieży ratuszowej, na której w 1402 roku umieszczono pierwszy zegar. W roku 1490 zastąpiony został on nowym, istniejącym do dzisiaj zegarem – dziełem mistrza Hanusza o niezwykle pomysłowym mechanizmie (zobacz więcej: Praski zegar astronomiczny). 

Istnieje możliwość zwiedzenia ratusza. Trasa wycieczki obejmuje XV-wieczną salę rady miejskiej, kaplicę gotycką Petera Parlera, a także lochy, gdzie znajdowała się "kwatera główna powstańców" podczas powstania praskiego pod koniec II wojny światowej. Osoby pragnące wejść schodami lub wjechać windą na wieżę muszą wykupić osobny bilet. 

Praski zegar astronomiczny (Orloj).

Znajduje się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Składa się z trzech głównych części: astronomicznej - pokazującej położenie ciał niebieskich, kalendarzowej - z medalionami reprezentującymi miesiące i animacyjnej - z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.  

Spektakl odgrywany przez górną część zegara o pełnej godzinie od godz. 8.00 do 20.00.

Rynek Staromiejski oraz pomnik reformatora religijnego Jana Husa

Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem

Zabytkowy gotycki kościół należący do świątyń z zakorzenioną tradycją reformatorską.

Kościół Świętego Mikołaja

Pałac Kinskich

Ulica Karlova

Ruchoma głowa Franza Kafki

Józefów – dzielnica żydowska

Jest miejscem od wieków związanym z kulturą żydowską. Nazywany niekiedy Żydowskim Miastem, jest jedną z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie. Przez 800 lat mieszkała tu jedna z największych europejskich społeczności Żydów.

Interesujące miejsca:
-> miejsce urodzin Franza Kafki;
-> Synagoga Wysoka (Vysoká synagoga) z XVI wieku;
-> Ratusz Żydowski (Židovská radnice) – rokokowy ratusz z XVIII wieku z zegarem odmierzającym czas w przeciwną stronę;
-> Synagoga Klausowa (Klausová synagoga) – barokowa synagoga z XVII wieku;
-> Synagoga Maisela (Maiselova synagoga) – zniszczona przez pożar synagoga z XVI wieku, obecnie muzeum;
-> Synagoga Pinkasa (Pinkasova synagoga) z XVI wieku, obecnie miejsce pamięci ofiar Holokaustu;
-> Synagoga Hiszpańska (Španělská synagoga) z XIX wieku z mauretańskim wystrojem wnętrza;
-> Stary Cmentarz Żydowski (Starý židovský hřbitov) czynny od XV do XVIII wieku, najstarszy ocalały cmentarz żydowski w Europie;
-> Synagoga Staronowa (Staronová synagoga) – gotycka synagoga z XIII wieku.
-> Sala Obrzędowa (Obřadní síň) – neoromański budynek powstały w latach 1911-12, niegdyś sala obrzędowa Żydowskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

 

Spacer ulicami Nowego Miasta

Plac Wacława

Należy do jednych z największych w Europie. Ma 750 metrów długości oraz 60 metrów szerokości. Był miejscem historycznych wydarzeń w latach: 1918, 1945, 1948, 1968, a także Aksamitnej rewolucji w 1989, gdy na placu gromadziły się setki tysięcy demonstrantów, żądających demokratyzacji Czechosłowacji. Z balkonu jednej z kamienic otaczających plac w 1989 przemawiali do tłumu liderzy czeskiej opozycji z Václavem Havlem na czele.

Współcześnie na placu znajduje się pomnik poświęcony pamięci ofiar reżimów totalitarnych (w 1969 na placu miało miejsce samospalenie Jana Palacha oraz Jana Zajíca). Obok wznosi się monumentalny gmach Muzeum Narodowego (Národní muzeum).  Przez wiele lat wzdłuż placu kursowały tramwaje, które usunięto na początku lat 80. XX wieku. Okolice placu Wacława bywają określane jako dzielnica czerwonych latarni.

Pałac Lucerna

Secesyjny, wielofunkcyjny kompleks handlowo - usługowy.

Poczta Główna

Tańczący dom

Znany jest również jako "Ginger i Fred". Ciekawy budynek przypomina tańczącą, wtuloną w siebie parę.

"U Fleku"

Najsłynniejszy i najstarszy browar restauracyjny w Pradze. Browar założono w 1499. W 1762 browar przejął Jakub Flekovský, od którego pochodzi obecna nazwa piwiarni. Browar U Fleků warzy tylko jedno piwo niefiltrowany Flekovský Tmavý Ležák 13° - ciemny mocny lager o zawartości ekstraktu 13%, kremowo-kawowym aromacie z wyraźnym smakiem chmielu.

Teatr Narodowy

10 dań, które warto spróbować w Czechach:

-> Smažený sýr - panierowany i smażony ser, zwykle podawany z frytkami (s hranolkami) oraz sosem tatarskim (tatarskou omáčkou). Najlepiej smakuje do piwa.

-> Vepřo-knedlo-zelo - najpopularniejsze klasyczne czeskie danie mięsne. Jest to pieczeń wieprzowa (vepro) z ziemniaczanymi knedlami i kapustą (zelo). Tradycyjne danie, podawane zarówno w restauracjach, jak i czeskich domach.

-> Hovězí guláš - czeski gulasz, trochę łagodniejszy od węgierskiego i bardzo często podawany w chlebie lub z knedlikami.

-> Knedliki - zwykle podawane jako pocięte plastry (bramborove knedlíky) lub bułczanych (houskový knedlíky).

-> Svíčková na smetaně - polędwica wołowa w sosie śmietanowym.

-> Česneková polévka - zupa czosnkowa.

-> Ovocné knedlíky - szczególny odmiana knedlików. Podawane jako deser z truskawkami, śliwkami, borówkami, morelami itd., a także z masłem, cukrem pudrem, ale również serem twarogowym, bitą śmietaną, czekoladą lub cynamonem.

-> Ceské hovězí - wołowy stek z pieprzem.

-> Medovník - ciasto miodowo-orzechowe.

-> Párek v rohlíku & Utopenec - popularną czeska piwna przekąska. Utopenec to małe czeskie kiełbaski ze słoniną, które nadziane piklami. Podaje się je na zimno. Czeski parek v rohliku przypomina natomiast amerykańskie hot dogi ale serwowany jest w niesłodkich bułkach, które mają. wydrążona dziurkę, a nie są przecięte, a w środku oprócz parówki ląduje wyłącznie musztarda i/lub ketchup.