Odessa zimą w 72h✔️

Odessa zimą? Na pierwszy rzut oka może nie wydawać się idealnym pomysłem na zimowy wypad za miasto, ale dzięki bardzo tanim biletom lotniczym jest to propozycja warta rozważenia.

Plan podróży

  • Dzień 1 – Lot do Odessy. Zakwaterowanie. Zwiedzanie atrakcji w okolicach centrum.
  • Dzień 2 – Wizyta w dzielnicy Arkadia i Muzeum Bohaterskiej Obrony Odessy. Wieczorem spektakl w teatrze Opery i Baletu
  • Dzień 3 – Wymeldowanie. Lot powrotny do Polski.

Transport

Nocleg

Atrakcje – Odessa

Bary/restauracje – Odessa

Przydatne informacje (pozostałe koszty)

Kosztorys

  • Transport – 120 zł
  • Nocleg – 100 zł
  • Atrakcje – 40 zł
  • Pozostałe koszty – 160 zł

Koszty całkowite: 420 zł

Lot

Najłatwiejszym, najtańszym i najwygodniejszym sposobem podróży do Odessy jest lot samolotem. Loty bezpośrednie odbywają się z aż 6 polskich miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. A najtańsze połączenia znaleźć można u tanich przewoźników RyanAir i WizzAir.

Sprawdź loty do Odessy na skyscanner.pl

Pociąg

Do Odessy można dostać się również pociągiem. Najpierw należy dojechać do Lwowa i tam przesiądź się na pociąg kolei ukraińskich. Czas przejazdu to około 12 godzin.   

 

Informacje ogólne

Na transport publiczny w Odessie składają się autobusy, tramwaje, trolejbusy i marszrutki (mini busy). Ceny biletów wynoszą 5-7 UAH w zależności od długości trasy. Na przystankach nie znajdują się rozkłady jazdy, a prywatne marszrutki można zatrzymywać machnięciem ręki w dowolnym miejscu.

Jak dojechać z lotniska do centrum Odessy?

Sposobów dostania się do centrum Odessy z portu lotniczego jest kilka. Najtańszą opcją dojazdową jest skorzystanie z tak zwanych marszrutek (niewielkich prywatnych autobusów) lub komunikacji mieskiej. Można również skorzystać z taksówek, których cena może się wahać od 100 do kilkuset hrywien u naciągaczy, na których trzeba uważać.

Marszrutki

Wychodząc z lotniska należy skierować się w prawą stronę.  Za samochodami znajduje się nieduża wiata przy której zatrzymują się marszrutki linii 117, 175, 148 oraz 150, którymi można dostać się do centrum miasta.

W marszrutkach płaci się (koszt jednego przejazdu wynosi 7 hrywien + 5 hrywien za bagaż – walizka) w momencie wysiadania i pieniądze przekazuje się kierowcy

Trolejbusy

Z lotniska w Odessie do centrum miasta dojeżdża trolejbus numer 14.

Bulwar Nadmorski

Deptak miejski, wzdłuż którego mieści się rząd secesyjnych kamienic oraz pałaców, stanowi symbol dawnego bogactwa i renomy miasta. Ulica zachowała swój pierwotny wygląd, choć niegdyś można było podziwiać z niej morze i port – dziś widok zasłaniają wysokie drzewa. Na końcu bulwaru znajduję się Pałac Woroncowów, którego część ucierpiała w czasach radzieckich. Tuż obok stoi Rotunda – obecnie punkt widokowy, a niegdyś część pałacu.

Schody Potiomkinowskie

Schody będące symbolicznym wejściem do miasta i najbardziej rozpoznawalny w świecie symbol Odessy. Schody mają 192 stopnie, 136 metrów długości, a różnica poziomów wynosi 27 metrów. Schody rozszerzają się ku dołowi, powodując złudzenie optyczne. Patrząc na nie z ich szczytu wyglądają jakby na całej długości miały taką samą szerokość.

Na szczycie schodów stoi pomnik księcia de Richelieu, gubernatora Odessy z początków istnienia miasta, który walnie przyczynił się do jego rozwoju.

Ulica Dieribasowska

Najbardziej reprezentatywna aleja w centrum miasta. Znaleźć można tutaj wiele kafejek, restauracji i klubów, a także wiele zabytkowych rzeźb oraz ogród miejski, gdzie cyklicznie odbywają się kameralne koncerty i występy, m.in. pokaz, podczas którego fontanna porusza się w rytm muzyki. Jedną z atrakcji ulicy jest hotel Pasaż wybudowany w stylu secesyjnym − pełen bogatej ornamentyki, z przeszklonym dachem.

Sobór Przemienienia Pańskiego

Największa cerkiew prawosławna Odessy wzniesiona w końcu XVIII w. Dwukrotnie rozbudowywany (1894, 1900–1903), sobór odeski stał się główną świątynią Noworosji (i jedną z największych w całym Imperium Rosyjskim). Decyzją władz radzieckich zburzony w 1936. Odbudowany w latach 1997–2005.

Pałac Woroncowów i Belweder

Zabytek XIX-wiecznej architektury należący przed 1914 rokiem do rodziny Woroncowów, znajduje się na końcu Primorskogo Bułwaru.

 

Privoz Market

Największy bazar w Odessie, który rozpoczął swoją działalność 1827 roku.

Park Kultury i Wypoczynki im. Szewczenki

Park krajobrazowy założony w 1840 roku. Znajduje się tutaj między innymi pomnik Tarasa Szewczenki i Aleksandra II oraz stadionem piłkarski drużyny Czornomoreć. Z parku można się dostać bezpośrednio na plażę Lanzheron.

Pomniki założycieli Odessy

Centralną postacią pomnika jest caryca Katarzyna II Wielka, której rozkazem wybudowano miasto. Depta ona turecką flagę, a w jednej z rąk trzyma dekret o założeniu Odessy. Poniżej carycy upamiętniono na nim jeszcze czterech założycieli: Potiomkina, Zubowa, de Ribas i de Volana.

 

Morski terminal pasażerki

Zbudowany w 1968 r., jest największym ukraińskim portem pasażerskim przystosowanym do przybijania wielkich promów pasażerskich, Oprócz morskich widoków, znaleźć tu można (na końcu portowego mola, za budynkiem portu) niewielką stałą wystawę morskich kotwic oraz zabytkowe działo (inne stoi przy obecnym ratuszu miejskim), które broniło Odessy w trakcie najazdu flot francuskiej i brytyjskiej w 1854 r. Warto również przystanąć przy znaczącej figurce matki z dzieckiem, pomniku „żony marynarza”. Para oczekuje na wpływający do portu statek. Rzeźbę odsłonięto w 2002 r.

Plaża Arkadia

Jedna z kilku najpopularniejszych plaż w Odessie. W jej pobliżu znajduje się mnóstwo barów, pubów, restauracji i klubów nocnych. Można do niej bardzo łatwo dojechać tramwajem linii nr 5 lub trolejbusami linii 5 lub 13.

DCIM100MEDIADJI_0031.JPG

Muzeum Memoriału Bohaterskiej Obrony Odessy

Muzeum znajdujące się 12 km od centrum Odessy, w którym zgromadzono wiele eksponatów - m.in. łódź podwodną oraz czołgi.

Godziny otwarcia: 10-17 (pn-czw. i sb-nd)

Wstęp: 35 UAH

Teatr Opery i Baletu w Odessie

Najstarszy teatr Odessy mieszczący się przy ul. Czajkowskiego. Obok schodów potiomkinowskich najbardziej rozpoznawalny budynek miasta. Pierwszy gmach teatru został zbudowany już w 1810 roku, jednak spłonął w pożarze 1873 roku. Nowy budynek zaprojektowany w stylu neobaroku został otwarty w 1887 roku.

Spektakle

Będąc w Odessie warto wybrać się na jeden z wielu spektakli, które odbywają się w Teatrze Opery i Balety. Aktualny repertuar można znaleźć na stronie: http://opera.odessa.ua/en/kvitki/, tam również znajdują się odnośniki umożliwiające kupno biletu, których cena wynosi od kilku do kilkudziesięciu złoty.

Odeskie Katakumby

Sieć podziemnych tuneli, korytarzy i wyrobisk, powstałych głównie wskutek eksploatacji wapienia, rozciągająca się pod Odessą. Obecnie długość zbadanej części przekracza 2,5 tysiąca km. Podczas II wojny światowej katakumby stanowiły schronienie kilku oddziałów radzieckich partyzantów. 

Zwiedzanie katakumb

Aby zwiedzić katakumby należy udać się na przedmieścia Odessy, do wsi o nazwie Nerubajskoje, gdzie znajduję się jedyne legalne wejście do katakumb. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Oferty kilkugodzinnych wycieczek można z łatwością znaleźć w centrum Odessy. Ich koszt to minimum kilkadziesiąt złotych.

Tradycyjne potrawy i napoje ukraińskie