Lwów w 72h

Lwów to miasto bliskie sercu Polakom, ale nie tylko z tego powodu powinniśmy je odwiedzić. Nie najgorszy dojazd, stosunkowo tanie noclegi i liczne atrakcje sprawiają, że jest to całkiem ciekawy kierunek na weekendowy wypad.

Plan podróży

 • Dzień 1 – Przyjazd do Lwowa, zameldowanie. Spacer na wzgórze Zamkowy Zamek. Kolacja w jednej z restauracji.
 • Dzień 2 – Zwiedzanie Starego Miasta. Wieczorem wyjście do opery i kolacja w jednej z restauracji.
 • Dzień 3 – Wymeldowanie. Wizyta na cmentarzu Orląt. Powrót do Polski.

Transport

Nocleg

Atrakcje

Bary/restauracje

 • Puzata Chata, ulica Strzelców Siczowych 12
 • Restauracja Baczewski, adres: ul. Szewska 8
 • Kryjówka, ul. pl. Rynok 14
 • Dom Legend, ul. Starojewrejska 16 (niedaleko starej synagogi)
 • Gazowa Lampa, ul. Ormiańska 20

Przydatne informacje (pozostałe koszty)

Kosztorys

 • Transport – 260 zł
 • Nocleg – 100 zł
 • Atrakcje – 64 zł
 • Pozostałe koszty – 220 zł

Koszty całkowite: 644 zł (214,7 zł/dzień)

Transport do Lwowa

Pociąg

Do Lwowa dotrzeć można bezpośrednio m.in. z Wrocławia, Opola, Krakowa i Rzeszowa codziennym wygodnym pociągiem sypialnym. Cena biletów w zależności od promocji wynosi od 100 do 300 zł. Istnieje również możliwość dojazdu z przesiadką w Przemyślu. Szybki pociąg do Lwowa to koszt 7,4 Euro.

Autokar

Do Lwowa dojedziemy bezpośrednio z wielu polskich miast. Czas podróży wynosi od 8 do 12 godzin, nie licząc odprawy na granicy. Koszt biletów w dwie strony to wydatek 200-300zł w tańszych liniach typu Flixbus.

Samolot

Z większych miast Polski do Lwowa latają także tanie linie lotnicze (Ryanair, WizzAir). Koszt biletów z bagażem podręcznym w podobnych cenach jak bilety autobusowe, czy pociągowe. Zdarzają się jednak tańsze promocje.

Komunikacja miejska w Lwowie

Na lwowskich ulicach znajdziemy autobusy, tramwaje, trolejbusy oraz marszrutki. Jednorazowy przejazd kosztuje 7 UAH. Bilet miejskiej komunikacji nocnej we Lwowie (linie 1H-7H) kosztuje 14 UAH. W mieście jeździ jeszcze ekspresowa linia łącząca lotnisko we Lwowie z głównym dworcem kolejowym – przejazd nią to koszt 20 UAH.

Wzgórze Wysoki Zamek

Park krajobrazowy oraz wzgórze w Lwowie o wysokości 398 m n.p.m. Na Wysokim Zamku w II połowie XIV wieku Kazimierz III Wielki wzniósł Wysoki Zamek. Obok ruin zamku w latach 1869–1890 usypano kopiec Unii Lubelskiej (412 m n.p.m.), z którego roztacza się widok na miasto i okolicę.

W 1998 Wysoki Zamek razem ze Starym Miastem, Podzamczem i archikatedralnym soborem św. Jura został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje Starego Miasta

Rynek Lwoki

Bazylika Archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP

Potocznie Katedra Łacińska – jeden z najstarszych kościołów Lwowa, znajdujący się przy lwowskim rynku. Kościół rozpoczęto budować, w miejscu starszego drewnianego, w latach 60. XIV wieku, a budowę prowadzono jeszcze w połowie XV wieku. Trójnawowy gmach w stylu gotyckim ma długość 67 m i szerokość 23 m i w niektórych elementach dostrzegalne jest wzorowanie się jego budowniczych na kościele Mariackim w Krakowie.

 

Ratusz miejski

Ulica ormiańska

Zaliczana do najbardziej malowniczych ulic Lwowa, najstarsze kamienice pochodzą z XVI wieku. W przeszłości była centralną ulicą dzielnicy ormiańskiej.

Włoskie podwórko

Arkadowy dzieciniec znajduje się w Królewskiej Kamienicy − renesansowej kamienicy na lwowskim Rynku pod nr. 6, zbudowanej w 1580 roku dla greckiego kupca Konstantego Korniakta, później w posiadaniu Jakuba Sobieskiego, a po jego śmierci — króla Jana III Sobieskiego, który przebudował ją na pałacową rezydencję z okazałymi komnatami i salą audiencjonalną.

Pomnik Adama Mickiewicza

Uliczny bazar (np. Halicki Rynek)

Wieża lwowskiego ratusza

Jednym z najlepszych punktów widokowych we Lwowie jest licząca sobie 65 metrów wieża należąca do miejskiej ratusza. Można na nią wejść pokonując po drodze 306 stopni w górę. Wejście na taras widokowy na wieży Ratusza we Lwowie możliwe jest za symboliczną opłatą 20 UAH.  Godziny otwarcia tarasu widokowego na wieży Ratusza we Lwowie: od 8 do 19 latem i od 8 do 17 zimą.

Pałac Potockich

Neorenesansowy pałac we Lwowie wzniesiony w latach 1888–1890 dla Alfreda Józefa Potockiego. Skonfiskowany przez Ukraińską SRR w 1940. Odrestaurowany w latach 2001–2002, obecnie mieści rezydencję prezydenta Ukrainy we Lwowie i Lwowską Galerię Sztuki.

www: lvivgallery.org.ua/museums/palac-potockyh

Opera Lwowska

Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, dawniej nazywany Teatrem Miejskim, w dwudziestoleciu międzywojennym Teatrem Wielkim.

www: opera.lviv.ua/pl/

Cmentarz Łyczakowski

Najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa, położona we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach wśród specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworzącego szereg alei. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej, przedstawiających alegoryczne postacie i wizerunki zmarłych, a także liczne kaplice, edykuły, kolumny i obeliski, w różnych stylach.

Cmentarz Orląt

Cmentarz Obrońców Lwowa jest autonomiczną częścią cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Zajmuje odrębne miejsce – stoki wzgórz od strony Pohulanki. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918–1920 lub zmarłych w latach późniejszych.

Często nazywany jest Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam prawie 3000 żołnierzy, część to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja. Nazywany on był przez Polaków miejscem świętym (Campo Santo).

Cmentarz został zaprojektowany w stylu art déco. Założenia planistyczne cmentarza - zgodnie z niektórymi opiniami - przypominają nekropolie wojskowe we Francji z okresu I wojny światowej.

 

Szewczenkowski gaj

Lwowski skansen zlokalizowany w dzielnicy Kajzerwald, blisko Jest jednym z największych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Na obszarze 50 ha zgromadzono 150 zabytków ludowej drewnianej architektury (m.in (młyn wodny, wiatrak, folusznictwo, tartak, kuźnia, olejarnia), a w nich około 21 tysięcy eksponatów (m.in. kolekcje odzieży i tkanin, mebli, instrumentów muzycznych, ceramiki, zdobień, ikon, przedmiotów kościelnych). Znajduje się tutaj także unikatowa kolekcja 120 rękopisów i starodruków.

Muzeum stało się jednym z najbardziej lubianych miejsc odpoczynku mieszkańców Lwowa i gości miasta. Odbywają się tu festiwale muzyki ludowej, organizowane są występy zespołów ludowych.  Każdego roku odwiedza je około 150 tysięcy turystów.

www: lvivskansen.org

Tradycyjne potrawy i napoje ukraińskie