Kutaisi i Batumi (7 dni)

Gruzja to kraj niezwykle ciekawy i bardzo zróżnicowany. Znakomitym przykładem na to są pełne historii i niezwykłej natury okolice miasta Kutaisi oraz nowoczesne i dynamiczne miasto Batumi. Dodając do tego niewysokie ceny, przepyszną kuchnię oraz dobre połącznie lotnicze, nie pozostaje nic innego, jak tylko zacząć się pakować.

Plan podróży

  • Dzień 1 – Przylot do Gruzji, transfer do Batumi, zakwaterowanie.
  • Dzień 2 – Zwiedzanie głównych atrakcji w okolicach promenady, starego miasta oraz wjazd kolejką liniową Argo na pobliskie wzgórze.
  • Dzień 3 – Relaks na plaży lub/i zwiedzanie opcjonalnych atrakcji.
  • Dzień 4 – Transfer do Kutaisi. Spacer po mieście.
  • Dzień 5 – Wizyta Jaskini Prometeusza (opcjonalnie także w Tskaltubo Spa Resort) oraz Monastyrze Gelati.
  • Dzień 6 – Free Walking Tour, wizyta na bazarze oraz kolacja w jednej z restauracji (opcjonalnie wycieczka do kanionu Martvili).
  • Dzień 7 – Wymeldowanie, transport na lotnisko, lot do Polski.

Transport

Nocleg

Batumi:

Kutaisi:

Atrakcje

Batumi:

Kutaisi:

Okolice Kutaisi:

Przydatne informacje (pozostałe koszty)

Kosztorys

KosztyPodstawoweOpcjonalne
Nocleg525 zł
Transport500 zł20 zł
Atrakcje105 zł165 zł
Inne430 zł100 zł
Łącznie1 560 zł285 zł

Koszty całkowite: 1 560 zł ( 222,86 zł/dzień)

Mapa

Ostatnia aktualizacja planu -28/02/2021

Loty z Polski do Kutaisi (Gruzja)

Tanie loty do Kutaisi oferuje linia lotnicza Wizz Air. Loty dostępne są z wielu miast Polski - Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy (Okęcie) i Wrocławia. Ceny biletów w dwie strony w promocji dostępne już od 200 zł. Najczęściej cena biletów do Kutaisi to wydatek rzędu 300-500 zł od osoby.

Do centrum miasta można dostać się taksówką (ok. 20 lari), ale także dziesięć razy taniej marszrutką. Wystarczy wyjść przed terminal, znaleźć drogę z Kutaisi do Batumi i machnąć ręką.

Transport lokalny - Kutaisi

Po Kutaisi można podróżować busami miejskimi lub marszrutkami. Marszrutki kursują po całym mieście i kosztują niewiele, zazwyczaj mniej niż 1 lari. Trasa marszrutki napisana jest za przednią szybą (przeważnie wyłącznie w języku gruzińskim). Marszrutka wysadzi nas dokładnie tam, gdzie chcemy, wystarczy krzyknąć "gacheret", aby kierowca zatrzymał się i nas wypuścił. W mieście kursują niezbyt drogie taksówki. Pamiętajmy, aby cenę za przejazd ustalać na początku podróży.

Rozkład jazdy do pobliskich miejscowości: http://www.visitkutaisi.com/travel-kit/transport#close

Komunikacja miejska - Batumi

Batumi jest na tyle niedużym miastem, że można zwiedzać je pieszo. Okazjonalnie można skorzystać z busów (istnieje kilka tras, bilety lub kartą miejską można kupić w automatach). Podobnie, jak w innych miejsca w Gruzji dostępne są także marszrutki.

 

Transfer Kutaisi <-> Batumi

Z lotniska w Kutaisi do Batumi możemy dostać się na kilka sposobów:

- bezpośrednio z lotniska, sprzed terminalu, autokarem Georgian Bus (rozkład jazdy: https://georgianbus.com/new/?lng=eng) lub marszrutką
+ - autobusem miejskim do dworca autobusowego w Kutaisi, a następnie autokarem (rozkład jazdy: http://www.visitkutaisi.com/travel-kit/transport#close)
+- autobusem miejskim do dworca kolejowego w Kutaisi, a następnie pociągiem (opcja najrzadsza i najdłuższa)

Cena za przejazd od osoby wynosi od 10 do 30 lari. Sam przejazd trwa średnio 2h. 

Batumi

Batumi jest drugim po Tbilisi największym miastem Gruzji, a zarazem stolicą autonomicznej republiki Adżarii. To dynamicznie rozwijające się miasto usytuowane nad Morzem Czarnym łączy w sobie historię i nowoczesność. Do największych atrakcji zaliczają się:

Promenada nadmorska

Alphabetic tower (wjazd na górę 10 Lari), pomnik Ali i Nino oraz Diabelski Młyn (przejazd 2 Lari od osoby)

Tańczące fontanny

Batumi Tower z diabelskim młynem

Stare Miasto

Uliczki Starego Miasta w Batumi zostały odnowione kilka lat temu. Odrestaurowano kamienice i zadbano o place miejskie. Na wzór wenecki zbudowano Piazzę, która służy jako miejsce spotkań, wydarzeń kulturalnych, mieszczą się tu także liczne kawiarnie i restauracje. Najlepiej zajrzeć tutaj wieczorem, gdy rozkwita życie towarzyskie. Przy równie zadbanym i większym od poprzedniego Placu Europejskim znajduje się z kolei budynek z zegarem astronomicznym.

• Piazza

• Plac Europejski

 

Kolejka linowa Argo

Kolejka rozpoczyna swój bieg w pobliżu centrum informacyjnego, a kończy na dużej platformie widokowej na górze Anuria (256 metrów n.p.m.), skąd otwiera się panorama całego miasta i wybrzeża.

Długość kolejki linowej, wzdłuż której stale porusza się 20 ośmioosobowych gondoli, wynosi 2586 metrów. Droga w jedną stronę zajmuje około 10 minut, a przy pełnym obciążeniu kolejka linowa może obsłużyć około 500 osób na godzinę.

Cena biletu: 15 GEL 

 

Plaża w Batumi

Najpopularniejszą plażą w Gruzji jest kamienista plaża w Batumi, warto więc wyposażyć się w materac lub leżak. 

Delfinarium

Delfinarium oferuje pokazy z delfinami w roli głównej. Pokaz w sezonie odbywa się kilka razy dziennie o 14:00, 17:00 i 21:00. Istnieje także możliwość 15 minutowego pływania z delfinami.

Wstęp: 15 Lari (pływanie z delfinami - 150 Lari)

www. parkbatumi.ge

Ogród botaniczny

Na krańcach miasta Batumi znajduje się ogród botaniczny

Do ogrodu można dotrzeć marszrutką z centrum miasta, za przejazd w jedną stronę zapłacimy 1 GEL (~1,40 PLN). Bilety wstępu do parku kosztują 8 GEL (~10 PLN).

Rejs statkiem o zachodzie słońca

Rejsy widokowe po Morzu Czarnym odbywają się codziennie. Ceny zaczynają się od 10 Lari za osobę. W rejs najlepiej jednak popłynąć o zachodzie słońca, co pozwala podziwią piękną i kolorową panoramę nabrzeża Batumi.

 

Kutaisi - atrakcje

W samym Kutaisi nie znajdziemy za wiele atrakcji. Wieczorem warto wybrać się na spacer po starówce, której centralnym punktem jest fontanna. 

Katedra Bagrati

Katedra znajduje się na szczycie wzgórza Ukimerioni, na północnym brzegu rzeki Rioni. Została zbudowana na początku XI wieku, za panowania pierwszego króla zjednoczonej Gruzji - Bagrata III, od którego imienia wzięła swoją nazwę. Obecnie jest to jedna z najważniejszych budowli historycznych w Gruzji i symbol Kutaisi.

W 1994 Katedra Bagrati została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jednak ze względu na rekonstrukcję katedry do formy nie odpowiadającej ściśle historycznym przekazom została z niej usunięta w 2017 roku.

Bazar

W Kutaisi znajdują się dwa bazary: mniejszy w pobliżu centrum i większy, koło dworca autobusowego i McDonalda. Znaleźć można tam szeroką gamę warzyw i owoców, domowych wyrobów (np. Sulguni - wędzony ser, czy Tkemaili– kwaśny sos wyrabiany ze śliwek przypraw (np. Adjika) oraz słodyczy (Churchkhela). W obrębie bazarów znajduje się też sklepy z pamiątkami.

Jaskinia Prometeusza

Kompleks znany jako Jaskinia Prometeusza, ochrzczony tak za czasów prezydenta Miszy Saakaszwilego, znajduje się około 20 km od Kutaisi. Udostępniona do zwiedzania trasa obejmuje 1420 metrów i pokonuje się ją w godzinę, dodatkowo można jeszcze popłynąć kawałek – 320 metrów – łódką. W środku panuje naturalna temperatura 14°C.

Cena biletu normalnego w 2020 roku wynosiła 23 GEL/os. Za dodatkowe 17,25 GEL można przepłynąć się łódką po podziemnej rzece. 

Do Jaskini Prometeusza można dojechać taksówką z Kutaisi, wynajętym samochodem lub w trakcie wycieczki zorganizowanej.

 

 

Tskaltubo Spa Resort

Tsakaltubo to słynne z czasów sowieckich sanatorium, w którym gościła wierchuszka Związku Radzieckiego (do miasta można było przyjechać koleją prosto z Moskwy). Pomimo kilku nowych inwestycji w centra SPA, obecnie większość obiektów pozostawiona jest sama sobie i niszczącej ją naturze.

Do Tsakaltubo można dostać się samemu (marszrutką 34), biorąc udział w jednej ze zorganizowanych dziennych wycieczek (kompleks znajduje się po drodze do Jaskini Prometeusza) lub wynajmując prywatnego kierowcę (taxi).

 

Monastyr Gelati

Gelati to zespół klasztorny położony 12 kilometrów od Kutaisi.  Znajdują się tutaj jedne z najpiękniejszych fresków w Gruzji, a także budynek Akademii Nauk, w której przed wiekami uczyli się najwybitniejsi myśliciele gruzińscy i greccy. Gelati znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a na terenie kompleksu jest pochowany najwybitniejszy gruziński król Dawid Bagrationi zwany Budowniczym.

Do monastyru można dojechać marszrutką i taksówką z Kutaisi, lub w trakcie wycieczki zorganizowanej.

 

Kanion Martvili

Kanion Martvili znajduje się w wiosce Gachedili, w regionie w Megrelii (Samegrelo). Główną atrakcją jest spływ łódką na odcinku 300 metrów. Na terenie kanionu jest też szlak pieszy o długości 700 metrów. 

Do kanionu najlepiej wybrać się poprzez zorganizowaną wycieczkę (dostępne w biurze turystycznym w Kutaisi). Wstęp i spływ dodatkowo płatne.

TOP5 najpopularniejszych dań i napojów kuchni gruzińskiej!

#1 Pierożki chinkali

Pierożki z mocno zmielonym i intensywnie przyprawionym mięsem jagnięcym, wołowym lub wieprzowym, pływającym w gorącym rosole wypełniającym wnętrze sakiewki.

#2 Chaczapuri po adżarsku

Danie kształtem przypominające łódkę to placek chlebowy wypełniony zapieczonym serem, do którego dodano żółtko jajka i małą kostkę masła. 

#3 Chaczapuri 

Okrągły, podobny do pizzy, chlebowy placek, wypełniony porcją różnorodnych dodatków, np. serem lub zmielonym, wieprzowo-jagnięcym mięsem.

#4 Gruzińskie wino

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie -> kaizenbar.pl/wina-gruzinskie/

#5 Churchele

Nawleczone na nitkę orzechy, oblane sokiem z winogron i karmelem.