Kijów i Czarnobyl zimą (4 dni)✔️

Stolica Ukrainy to doskonałe miejsce na przedłużony weekendowy wypad. Liczne atrakcje i wciąż przystępne ceny powodują, że jest to jeden z najlepszych pomysłów na city breaka z Polski. A na deser pozostaje jeszcze wizyta w Czarnobylu.

Plan podróży

 • Dzień 1 – Lot do Kijowa. Zakwaterowanie. Zwiedzanie atrakcji w okolicach centrum.
 • Dzień 2 – Wycieczka do Czarnobyla.
 • Dzień 3 – Dalsze zwiedzanie kijowskich atrakcji. Wieczorem spektakl w teatrze Opery.
 • Dzień 4 – Wymeldowanie. Lot powrotny do Polski.

Transport

Nocleg

Atrakcje

Bary/restauracje – Odessa

 • Puzata Khata – sieciówka z tanimi obiadami. Wiele punktów w mieście.
 • Ostatnia barykada – najbardziej znana restauracja, znajdująca się na Placu Niepodległości.
 • Mitla – tradycyjna ukraińska kuchnia.
 • Staryy Kvatal (Старый Квартал) – ul. Chmielnickiego 3, bardzo znane parówki w począku.
 • Georgia – gruzińska restauracja.
 • Cuba Caffe – klimatyczna kawiarnia przy Placu Niepodległości.
 • Stories Cafe – dobre miejsce na rozpoczęcie dnia.

Przydatne informacje (pozostałe koszty)

Kosztorys

 • Transport – 220 zł
 • Nocleg – 250 zł
 • Atrakcje – 455 zł
 • Pozostałe koszty – 190 zł

Koszty całkowite: 1115 zł (~280zł/dzień)

Podróż samolotem

Podróż samolotem to najszybszy sposób dotarcia z Polski do Kijowa. Bezpośrednie loty oferują takie linie lotnicze jak WizzAir, LOT oraz ukraiński przewoźnik UIA. Samoloty tych linii lądują na jednym z dwóch lotnisk: Żuliany (położony na zachodnim brzegu Dniepru, kilka kilometrów od centrum) lub Boryspol (położony na wschodnim brzegu Dniepru, ok. 40 km od centrum).

Podróż pociągiem

Zajmuje ona znacznie więcej czasu niż lot samolotem (ok. 18h). Pociągi bezpośrednie kursują z Warszawy Zachodniej. Inne warianty to wyjazd z Przemyśla lub bardziej kombinowana z Lwowa.

Podróż autobusem

Przejazdy do Kijowa ma w swojej ofercie kilku przewoźników autobusowych kursujących po Europie. Dwie najpopularniejsze do FlixBus oraz Eurobus.

Podróż samochodem

Wiąże się z bardzo często z długim postojem na przejściach granicznych. By wjechać na Ukrainę własnym środkiem transportu, potrzebujemy prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia, a także zielonej karty. 

Dojazd z lotniska Żuliany

Bezpośrednio do centrum Kijowa jeżdżą trolejbusy lini nr 9 (koszt bilety 8 UAH). Czas przejazdu to około 50 minut i jest to opcja najtańsza. Pozostałe warianty to marszrutki (mini busy) oraz taksówki (od 150-200UAH).

Dojazd z lotniska Boryspol

Autobusem "Sky Bus" numer 322 do centrum (dworzec kolejowy i stacja metra Vokzalna, cena 100 UAH) lub do stacji metra Charkowska (60UAH). Płatność gotówką u kierowcy. 

Pociągiem linii Boryspol Express do Dworca Głównego. Czas podróży wynosi około 40 minut, a opłata za przejazd to 80 UAH.

Przejazd taxi na trasie do centrum lub dworca to koszt min. 400 UAH.

Metro

Obecnie w Kijowie istnieją trzy linie metra: "Niebieska" - Obołonsko-Teremkiwska, "Czerwona" - Swiatoszynsko-Browarskiej oraz "Zielona" - Syrecko-Peczarska. Metro ma łącznie 52 stacje, a długość jego torów wynosi 70 km, z czego część to stacje naziemne. Stacjami przesiadkowymi są: "Majdan Niezależności/Chreszczatyk", "Teatrana/Złota Brama" oraz "Pałac Sportu/Plac Lwa"). Na każdej stacji znajduje się okienko, gdzie sprzedawane są jednorazowe żetony, które wkłada się do wrzutni przy bramkach. Istnieje także możliwość wykupienia karnetów na określoną liczbę przejazdów. Im więcej przejazdów tym taniej wychodzi jeden.

Ceny: jeden przejazd - 8UAH;  

Godz: 5:45 - 24:00

Inne środki komunikacji miejskiej

Prócz metra po Kijowie jeżdżą także trolejbusy, autobusy oraz marszrutki (mikrobusy kursujące po wyznaczonych trasach). Ceny za przejazd są bardzo niskie i wynoszą kilka UAH.

 

Plac Niepodległości

Główny plac w stolicy, miejsce ważnych uroczystości państwowych i imprez kulturalnych. Obecny wygląd placu jest wynikiem gruntownej przebudowy w 2002 roku. Wcześniejszy styl socrealistyczny, z dużą liczbą fontann, został zastąpiony bardziej nowoczesnym.

Na przełomie lat 2004 i 2005 na placu odbywały się wydarzenia określane jako pomarańczowa rewolucja. Od listopada 2013 na placu miały miejsce protesty będące skutkiem niepodpisania umowy stowarzyszeniowej oraz umowy o pogłębieniu i wszechstronności wolnego handlu z Unią Europejską. Protesty zostały nazwane Euromajdanem.

Ulica Chreszczatyk

Główna aleja Kijowa, wzdłuż której znajdują się budynki biurowe, centra biznesowe oraz sklepy, w tym słynny Pasaż Kijowski.

Sklep Roshen przy Majdanie

Roshen to największe ukraińskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wyrobów cukierniczych, założone w 1996 roku przez Petra Poroszenkę, od którego nazwiska pochodzi nazwa przedsiębiorstwa. W asortymencie przedsiębiorstwa znajduje się ponad 200 rodzajów słodyczy, w tym cukierki, czekolady, karmelki, ciastka, wafle, marmolady oraz torty. Znanymi produktami są tort Kijowski, czekolada Czajka, cukierki Kijów wieczorowy, Biłoczka, Liszczyna i inne.

Złota Brama + stacja metra

Jedna z trzech średniowiecznych bram wjazdowych do kijowskiego grodu Jarosława.Wzorowana na Złotej Bramie Konstantynopola. Według jednej z legend w 1018 roku w czasie wyprawy na Ruś Kijowską Bolesław I Chrobry uderzył Szczerbcem o bramę wyszczerbiając go. Obecny budynek jest w większości rekonstrukcją powstałą w XX wieku.

W 1989 roku, wraz z rozbudową kijowskiego metra, w pobliżu bramy została oddana do użytku stacja Zołoti worota nawiązująca architektonicznie do kościołów Rusi Kijowskiej.

Sobór Mądrości Bożej (Sobór Sofijski)

Cerkiew wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, obecnie muzeum państwowe.  Świątynia posiada 3 nawy z okresu średniowiecza i 2 dodatkowe nawy przy każdym z boków, które zostały dodane w okresie nowożytnym. Dach wieńczy 13 kopuł.

Dzielnica Vozdvizhenka

Wozdżynka jest elitarną dzielnicą Kijowa. Niegdyś, w czasach Rusi Kijowskiej, istniały tutaj osady rzemieślników, garncarzy i kopaczy. Budowę nowej dzielnicy rozpoczętą w 2000 roku i dziś należy ona do jednych z najdroższych w stolicy.

Każdy dom i fasada dzielnicy Vozdvizhenka zbudowana jest w stylu architektoniczny końca XIX wieku. Dominuje tutaj głównie forma barokowa z gotyckimi wariacjami. Historycznego ducha starego Podola oddają modne butiki, kawiarnie i restauracje, a także galerie znajdujące się na parterach domów. Wozdżynka jest popularnym miejscem spacerów i zdjęć.

Wśród mieszkańców miasta obszar ten jest często nazywany miastem martwym, lub miastem duchów milionerów. Wpływa na to fakt, że większość domów nie została jeszcze zakupiona z powodu wysokich cen lub jest niezamieszkała.

Cerkiew Św. Andrzeja

Świątynia zbudowana z inicjatywy carycy Elżbiety w latach 1744–1753 na miejscu wcześniejszej cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego. Według legendy wzgórze to mijał w czasie swojej podróży w 40 r. św. Andrzej i wskazał je jako miejsce, gdzie za sprawą bożą powstanie miasto i wspaniała świątynia.

Cerkiew ma 46 metrów wysokości, 30 długości i 23 szerokości. Jest wzniesiona na planie krzyża, z jedną kopułą główną i czterema wieżyczkami zwieńczonymi mniejszymi kopułami. Wejście do cerkwi prowadzi przez czternasto-metrowe schody.

Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach

Cerkiew katedralna (główna świątynia) Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Pierwotny, niezachowany kompleks budynków sakralnych został zbudowany przez Światopełka II i rozbudowywany w XVIII wieku. W latach 1934–1937 zburzony na mocy decyzji Biura Politycznego KC Komunistycznej Partii (bolszewików) Ukrainy. Po 1991 i uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę klasztor odbudowano.

 

Wycieczka do Czarnobylu

Tło historyczne

Czarnobylska Elektrownia Jądrowa leży w pobliżu miasta Prypeć na Ukrainie, 18 km na północny zachód od miejscowości Czarnobyl, 16 km od granicy ukraińsko-białoruskiej i około 110 km od Kijowa. W jej skład wchodziły cztery reaktory typu RBMK-1000, każdy o maksymalnej mocy cieplnej 3,2 GW. Budowa elektrowni rozpoczęła się w latach 70. XX wieku. Reaktor nr 1 uruchomiony został w roku 1977, po czym oddano do użytku reaktor nr 2 (1978), nr 3 (1981) i nr 4 (1983). W momencie wypadku trwała budowa kolejnych dwóch reaktorów nr 5 i nr 6, także o mocy 1 GW każdy.

Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej miała miejsce 26 kwietnia 1986 w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4. W wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. 

W wyniku całkowitego zniszczenia reaktora skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km², a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób.

Wycieczki

Miejsce, w którym w ubiegłym stuleciu doszło do tragicznych wydarzeń i wielkiego skażenia środowiska, jest już udostępnione dla turystów i organizowane są tam wycieczki pod nadzorem i po wytyczonych ścieżkach. Poziom radiacji spadł na tyle, że nie jest już groźny dla życia i zdrowia osób przebywających w strefie. Główną atrakcją wycieczki jest opuszczone w pośpiechu miasto Prypeć, w którym od katastrofy rządziła tylko natura. Jest to jedno z niewielu miejsc na ziemi o którym mówi się, że czas się tam zatrzymał, doprowadzając do powstania betonowego skansenu z epoki socrealizmu.

Organizacja

Wycieczkę do Czarnobyla najlepiej zarezerwować na kilka tygodni przed wyjazdem. W internecie dostępnych jest wiele ofert. Do najpopularniejszych należą tourkiev.com oraz go2chernobyl.com

Cena: 80-100$ za osobą

Ciekawsze atrakcje

Pomnik Matki Ojczyzny

Monumentalny statua o wysokość 102 m i wadze 560 ton, oficjalnie odsłonięty 9 maja 1981 roku, w Dzień Zwycięstwa, upamiętniającego zakończenie II wojny światowej w Europie.

Ciekawostką jest fakt, iż pierwotnie czubek ważącego 9 ton miecza sięgał 108 m, jednakże po 1991 r. został on skrócony do 16 metrów, ponieważ sięgał ponad najwyższy krzyż na Ławrze Peczerskiej. Z trzymanej w lewej ręce tarczy o wymiarach 13x8 metrów, pomimo wprowadzenia w 2015 r. ustawy dekomunizacyjnej na Ukrainie, nie zniknęło zdelegalizowane przez nią godło ZSRR.

Wewnątrz postumentu znajduje się sala pamięci, wyłożona marmurowymi płytami, na których wyryto imiona ponad 11 tysięcy żołnierzy i 200 robotników oraz funkcjonują dwie otwarte dla turystów platformy widokowe – na 36 i 91 metrze (ta znajduje się na niesławnej tarczy). Wejście na nie jest płatne (odpowiednio 50 UAH dla niższej i 300 UAH dla wyższej), a na 91 metrów mogą wejść tylko pełnoletni zwiedzający pod opieką pracownika muzeum. Niższa platforma zlokalizowana jest u stóp pomnika i można na niej korzystać z wojskowych lornetek z 1946 roku. Wejście na obie platformy (w godzinach 10-15:30, w weekendy do 16:30) warunkowane jest dobrą pogodą.

www: https://www.warmuseum.kiev.ua/index_eng.php

Ławra Peczerska

Prawosławny klasztor w Kijowie, siedziba zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Historia Ławry zaczyna się w 1051 roku, gdy powstał w pieczarach (ukr. peczera – jaskinia) powstał pierwszy monaster., od których pochodzi nazwa klasztoru.

Klasztor został powiększony w drugiej połowie XVII i w XVIII wieku, kiedy to rozbudowano poszczególne zespoły sakralne. Zostały one wzniesione w stylu baroku kozackiego, który cechuje znaczna ilość wieżyczek, zdobnych ścian szczytowych i dekoracji, freski na ścianach zewnętrznych, przedstawiające z reguły postaci z historii kraju i Kościoła.

3 listopada 1941 wybuch zniszczył część soboru Zaśnięcia Matki Bożej. Według słowackiej kroniki filmowej eksplozja ta miała miejsce 20 minut po wizycie w ławrze prezydenta Słowacji Jozefa Tiso. Do dziś trwają spory, kto był winny zniszczenia – radzieccy partyzanci, którzy zaatakowali kwaterujące tam wojska niemieckie, czy Niemcy.

W 1990 ławra Peczerska została zapisana wraz z soborem Mądrości Bożej (Sofijskim) na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości (w 1991) władze ukraińskie i niemieckie sfinansowały odbudowę świątyni. Obecnie zespół składa się z ławry dolnej i ławry górnej.

Godz. otwarcia: 9:00-18:00

Ceny: wstęp - 80 UAH; przewodnik - 120UAH

www: https://lavra.ua/en/ & https://kplavra.kyiv.ua/en

 

Stacja metra Arsenalna

Oddana do użytku w 1960 roku Stacja Arsenalna jest najgłębiej położoną stacją metra na świecie, 105 metrów poniżej poziomu terenu. Zjazd z poziomu ulicy na peron stacji ruchomymi schodami zajmuje prawie 5 minut.

Pałac Maryjski

Pałac Maryjski w Kijowie, znany również jako Maryński jest barokową rezydencja położona w Kijowie na prawym brzegu Dniepru, w pobliżu siedziby Werchownej Rady, należąca do Kancelarii Prezydenta. Pałac został zbudowany w latach 1744-52 na zlecenie carycy Elżbiety.

Łuk Przyjaźni Narodów

Wznoszący się na 30 metrów pomnik powstał w  1982 roku z okazji 1500-lecie Kijowa. Pomnik znajduje się w najwyższym punkcie miasta na prawym brzegu. Główną ideą kompozycji było utrwalenie braterskich relacji między Słowianami (Ukraińcami i Rosjanami). Symbolem jej trwałości jest tytan, z którego wykonany jest łuk.

Opera Kijowska

Opera Narodowa Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Stała trupa operowa w Kijowie została utworzona w 1867 roku i szybko stała się, obok teatrów w Moskwie i Petersburgu, jedną z najlepszych w Imperium Rosyjskim. Współczesny gmach opery kijowskiej zbudowany został w 1898 roku. 

www: https://opera.com.ua/en

Tradycyjne potrawy i napoje ukraińskie