Jak znaleźć tani lot

Koszty biletów lotniczych stanowią zwykle od 20 do 50 procent całkowitego kosztu podróży. Warto więc poszukać sposobu by je zoptymalizować.

Planuj i rezerwuj wcześniej

Jeżeli wybraliśmy sobie już miejsce podróży i mniej więcej znamy czas w którym możemy dostać urlop warto dokonać wcześniejszej rezerwacji lotu. Bilety zamówione od 2 do 6 miesięcy od daty wylotu, szczególnie na mniej popularne terminy (np. środek tygodnia) potrafią być tańsze nawet o kilkadziesiąt procent.

Korzystaj z tanich linii

Krótkie loty, do kilku godzin, szczególnie te z Polski do innych krajów europejskich, warto odbywać za pomocą tanich linii lotniczych jak Ryanair czy WizzAir. Linie te podlegają takim samy rygorom bezpieczeństwa, jak znacznie więksi przewoźnicy, a na tych samych trasach możemy znaleźć loty nawet kilkukrotnie tańsze. Komfort przy tak krótkim czasie podróży i tak dużych różnicach cenowych nie odgrywa tutaj wielkie roli.

Należy jednak pamiętać, że tanie linie lotnicze obsługiwane są przez lotniska nierzadko oddalone od interesującego nas miasta nawet o kilkadziesiąt kilometrów. W takim przypadku koniecznie należy przeanalizować koszty transferu z lotnika, bo mogą się one okazać wyższe niż cena biletu lotniczego zakupionego w jakiejś mega promocji.

Zacznij wyszukiwanie lotu od wyszukiwarki

Korzystanie z popularnych wyszukiwarek typu Skyscanner, czy Expedia nie jest rozwiązaniem idealnym, ale pozwala w szybki sposób zorientować jakie linie i w jakich ramach cenowych oferują loty na danej trasie.

Kup bilet na stronie przewoźnika

Gdy już ustaliliśmy jaki interesuje nas lot warto dodatkowo potwierdzić wszystko znalezione informacje (czas odlotu, cena biletu) na stronie internetowej danego przewoźnika. Ceny biletów powinny być takie same jak u pośredników, a jest to na pewno opcja najbezpieczniejsza.

Okazja szuka elastycznego człowieka

Innym sposobem na obniżenie kosztów transportuje jest monitorowanie takich portalów jak fly4free.pl czy WakacyjniPiraci.pl, które codziennie zasypują nas ciekawymi ofertami. Niestety by z nich skorzystać w wielu przypadkach należy być bardzo elastycznym jeżeli chodzi o czas wyjazdu i miejsce podróży. Dla osób lubiących mieć wszystko zaplanowane nie jest to optymalne rozwiązanie. Warto jednak przeglądać tego typu oferty, bo wielokrotnie są one bardzo inspirujące do dalszego planowania.

Kupony, programy lojalnościowe, oferty last-minute

Wszystkie wyżej wymienione sposoby z pewnością w dłuższej perspektywie także przełożą się na obniżenie kosztów podróży. Jeżeli jest taka możliwość należy z nich korzystać, ale bardziej należy je traktować tylko w kategoriach dodatkowe bonusu.

Loty czarterowe w biurach podróży

Niektóre biura podróży TUI, Itaka, czy Rainbow Tours oferują miejsca w swoich samolotach bez konieczności wykupowanie całej wycieczki. Warto także pamiętać o tym, że czasem wykupienie pakietu all-inclusive (lot, nocleg, wyżywienie) sumarycznie wychodzi dużo taniej niż organizowanie wyjazdu w to samo miejsce, ale na własną rękę.