Dolny Śląsk i Opolszczyzna (7 dni)✔️

Tygodniowa objazdówka dla pary po atrakcjach w województwie dolnośląskim i opolskim. Łączy w sobie czas na plaży, wycieczki w góry, a także zwiedzanie niezwykłych zamków i miejsc zdrojowych.

Plan podróży

 • Dzień 1 – Dojazd do Mosznej. Zwiedzanie zamku. Dojazd do ośrodka i spacer po jego okolicach.
 • Dzień 2 – Dzień na plaży na Jeziorem Nyskim. Wieczorem spacer po Nysie.
 • Dzień 3 – Wymeldowanie z ośrodka. Zwiedzanie Kopalni Złota. Dojazd do Kudowy Zdrój.
 • Dzień 4 – Wejście na Błędne Skały. Zwiedzanie atrakcji Kudowy Zdrój.
 • Dzień 5 – Wymeldowanie. Dojazd do Wałbrzycha, zameldowanie się w apartamencie i spacer po mieście.
 • Dzień 6 – Całodzienna wycieczka do Karpacza z wejściem/wjazdem na Śnieżkę.
 • Dzień 7 – Wymeldowanie. Zwiedzanie Zamku Książ. Powrót do domu.

Transport

Nocleg

Atrakcje:

Bary/restauracje

Przydatne informacje (pozostałe koszty)

 • Wyżywienie (280 zł)
 • Pamiątki (40 zł)

Kosztorys

 • Transport – 150 zł
 • Nocleg – 420 zł
 • Atrakcje – 175 zł
 • Pozostałe koszty – 320 zł

Koszty całkowite: 1065 (152 zł/dzień)

Mapa atrakcji

Dzień 1 Zamek Moszna - "Rybak" (47 km)

Dzień 2 - "Rybak" - Nysa - "Rybak" (16 km)

Dzień 3 "Rybak"- Kopalnia Złota - Willa Dorotka (88 km)

Dzień 4 Willa Dorotka - Błędne Skały - Willa Dorotka (14 km)

Dzień 5 Willa Dorotka - Apartament (72 km)

Dzień 6 Apartament - Karpacz - Apartament (108 km)

Dzień 7 Apartament - Zamek Książ (14km)

Zamek Moszna

Pałac w Mosznej (niem. Schloss Moschen) – jest jedną z najbardziej znanych zabytkowch rezydencja w województwie opolskim. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Pałac posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Obiekt otacza ponad dwustu-hektarowy park, w którym znajdują się m.in. trzystuletnie okazy dębów.

W roku 1945 w pałacu kwaterowały oddziały armii radzieckiej. W tym okresie dewastacji uległa większa część wyposażenia pałacowego oraz wywieziono większość przechowywanych tam dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb. Po wojnie umieszczano w pałacu na krótko różne instytucje, dopiero w 1972 roku stał się siedzibą sanatorium, a od 1996 roku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Nerwic. Od 2013 w pałacu funkcjonuje hotel i restauracja, a szpital został przeniesiony do budynku nieopodal.

Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania. W kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej, a w galerii wystawy dzieł sztuki. 

Wstęp: 10zł (Park); 15zł (zwiedzanie z lektorem); 12zł (zamkowe wieże)

Godz. otwarcia: 9:00-18:00

www: mosznazamek.pl

Plaża nad Jeziorem Nyskim

Piaszczysta plaża ze strzeżonymi strefami znajduje się na terenie Ośrodku Rekreacji Agencji Rozwoju Nysy położonego jest na północno-wschodnim brzegu Jeziora Nyskiego przy obwodnicy Nysy (droga krajowa nr 46 - kierunk Kłodzko). Ośrodek oferuje m.in. bazę gastronomiczną, sklep spożywczy, bazę sanitarną oraz parkingi.

Wstęp: 4zł

www: arn.nysa.pl/jezioro_nyskie

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota znajduje się w dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku. Muzeum oferuje zwiedzanie w ramach Podziemnej Trasy Turystycznej. W jej skład wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna), „Chodnik Śmierci” oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Na koniec wyjazd na powierzchnię Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem.

Wstęp: 30zł

Godz. otwarcia: sezon letni (kwiecień-październik) od 9.00 do 18.00; sezon zimowy (listopad-marzec) od 9.00 do 16.00. 

www: kopalniazlota.pl

Twierdza Kłodzko

Twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. W lipcu 2018 stworzono ścieżkę historyczną na trasie od wejścia od ul. Czeskiej w południowej części twierdzy i dalej w kierunku wschodnim przez teren przeznaczonego do rekonstrukcji „Ogrodu Komendanta”, punkt widokowy, „Baterię Skazamatowaną” do „Bramy Wróbla”, stanowiącej wejście na teren twierdzy.

Wstęp: 

Godz. otwarcia:  od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.00) i od piątku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00)

www: twierdza.klodzko.pl

 

Błędne Skały

Zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto), położony w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. Dla turystów wyznaczona jest specjalna kilkusetmetrowa trasa.

Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!

Wstęp: 12zł

 

Ścieżka w Koronach Drzew Karkonosze

Położona jest w lesie Karkonoskiego Parku Narodowego, w miejscowości Janské Lázně (Czechy) i ma długość ponad 1300 metrów.

Największą atrakcją jest, wysoka na 45 metrów, wieża widokowa. W podziemiu drewnianej wieży znajduje się centrum edukacyjne, które przedstawia skomplikowany system korzeniowy drzew.

Ścieżka jest w pełni przystosowana do zwiedzania także dla osób niepełnosprawnych oraz osób w podeszłym wieku.

Wstęp: 250 CZK

Godz. otwarcia: różne w zależności od pory roku.

www: stezkakrkonose.cz/pl

Kudowa Zdrój

Park Zdrojowy i Pijalnia Wód

(Opcjonalnie) Kaplica Czaszek

(Opcjonalnie) Szlak Ginących Zawodów (wstęp 15zł)

Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach

Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkie jest to barokowa bazylika znajdująca się w Wambierzycach . Wybudowana została w latach 1715-1723. W 1936 r. papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. 

 

Ratusz

Rynek

(Opcjonalnie) Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia (starakopalnia.pl - 25zł)

(Opcjonalnie) Palmiarnia (ksiaz.walbrzych.pl/palmiarnia 12 zł)

Śnieżka (55 zł)

Szczyt o wysokości 1602 m n.p.m.. Wchodzi w skład szczytów Korony Gór Polskich. Jest najbardziej charakterystycznym szczytem w Karkonoszach. Niemcy zwą tę górę Schneekoppe a Czesi Sněžka. Z Karpacza najłatwiej dostać się na szczyt za pomocą wyciągu Zbyszek, spod Białego Jaru na Kopę (1375 m n.p.m), a stamtąd można już szybko przejść spacerkiem do Domu Śląskiego i na Śnieżkę. Możliwe jest także wjazd za pomocą gondoli od strony czeskiej oraz wejście kilkoma szlakami.

Schronisko Samotnia nad Małym Stawem

Świątynia Wang

(Opcjonalnie) Dziki Wodospad

(Opcjonalnie) Zapora na Łomnicy

(Opcjonalnie) Jelenia Góra

Zamek Książ

Zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Jego niewielka część, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, jest udostępniona zwiedzającym.

Wstęp: od 39zł

Parking: 10zł

www: ksiaz.walbrzych.pl