Budapeszt (4 dni)✔️

Budapeszt jest idealnym miejscem na spędzenie długiego weekendu. Stolica Węgier oferuje szereg różnorodnych atrakcji, a ich centralna lokalizacja sprawia, że można zaplanować bardzo intensywny wypad, nie przemierzając przy tym dziesiątków kilometrów.

Plan podróży

  • Dzień 1 – Przyjazd do Budapesztu. Zakwaterowanie. Wieczorny spacer brzegiem Dunaju
  • Dzień 2 – Poranne zwiedzanie Zamku Królewskiego i Baszty Rybackiej oraz popołudniowy spacer po centrum miast.
  • Dzień 3 – Zwiedzanie Parlamentu, relaks w Parku miejskim przy Zamku Vajdahunyad, wizyta w jednym z “ruins pub”.
  • Dzień 4 – Wymeldowanie. Wizyta w Łaźni np. Széchenyi’ego (opcjonalnie). Powrót do Polski.

Transport

Nocleg

Atrakcje:

Bary/restauracje

Przydatne informacje (pozostałe koszty)

Kosztorys

  • Transport – 215zł
  • Nocleg – 200 zł
  • Atrakcje – 145 zł
  • Pozostałe koszty – 240 zł

Koszty całkowite: 800 zł (200zł/dzień)

Mapa atrakcji

Podróż autobusem (rekomendowana)

Przejazdy do Budapesztu ma w swojej ofercie FlixBus. Oferuje on bezpośrednie połączenia z kilku miast w Polsce m.in. Katowic, Krakowa, Wrocław i Warszawy. Jest to najtańsza opcja. 

Podróż samolotem

Bezpośrednie loty do stolicy Węgier z Warszawy oferują WizzAir oraz LOT. 

Podróż pociągiem

Pociąg międzynarodowy kursuje z Katowic, Krakowa oraz Warszawy. Warto przyglądać się specjalnym ofertą PKP Intercity, które czasmi są konkurencyjne względem podróży autobusem.   

Podróż samochodem

Z południowej Polski to bardzo wygodna opcja – dojazd może zając od 5 do 8 godzin. Z Poznania, Warszawy podróż trwa około 10 godzin i przy 4 dniowym wyjeździe jest raczej średnio opłacalna. 

Komunikacja miejska w Budapeszcie

W stolicy Węgier można w ramach komunikacji miejskiej podróżować autobusami, tramwajami, trolejbusami oraz meterm. We wszystkich formach komunikacji miejskiej obowiązują te same bilety, które można zakupić w automatach znajdujących się w metrze i koło niektórych przystanków czy w kioskach. Automaty obsługują płatność gotówką i kartą, a ich obsługa dostępna jest w kilku najpopularniejszych językach.

Podróż komunikacją miejską po Budapeszcie ułatwia strona internetowa oraz aplikacja mobilna BKK Futar, która pokazuje jak dostać się komunikacją z punktu A do punktu B  wraz z dokładnymi rozkładami jazdy.

Cena biletów komunikacji miejskiej w Budapeszcie:

Metro

W Budapeszcie działają 4 linie metra, a najstarsza z nich działająca od 1896 roku wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Linia M1 jest najstarszą linia metra w kontynentalnej części Europy i drugą najstarszą na świecie.

Będąc w Budapeszcie najlepiej wieczorem wybrać się na spacer brzegiem Dunaju podziwiając po drodze wiele atrakcji, takich jak:

Zamek Królewski

Most Łańcuchowy

Most zbudowany w latach 1839–1849, który stanowił pierwsze stałe połączenie leżących po przeciwnych stronach Dunaju – Budy i Pesztu.

Daptak przy ulicy Váci

Váci utca - deptak i najbardziej znana ulica Budapesztu. Znajdująca się w centrum miasta i biegnąca równolegle do Dunaju jest usiana licznym restauracjami, kafejkami oraz ekskluzywnymi sklepami.

Buty na brzegu Dunaju - budapeszteński pomnik Holokaustu

Budynek Parlamentu

Góra Gellerta

Wzgórze o wysokości 235 metrów. Na jej szczycie znajdują się Pomnik Wolności oraz znajdująca się na liście dziedzictwa UNESCO cytadela, w której mieści się muzeum, restauracja, dyskoteka oraz schronisko młodzieżowe. Góra jest doskonałym punktem widokowym na Budapeszt.

 

Zamek Królewski

Znajduje się na wpisanym w całości na listę UNESCO Wzgórzu Zamkowe w Budzie. Zamek został wzniesiony prawdopodobnie około XIV w. i przez lata był rozbudowywany. Dzisiaj zachwyca eleganckimi rezydencjami, basztami, fontannami oraz ogromnym kompleksem pałacowym królującym nad całym miastem. W czasie II Wojny Światowej uległ prawie całkowitemu zniszczeniu, a jego rekonstrukcję zakończono dopiero w 1976 roku.

W wnętrzach zamku mieszczą się instytucje publiczne i muzealne, w tym Muzeum Historii Budapesztu. Znajduje się tu również Narodowa Galeria oraz Biblioteka im. Szechenyiego. Dziedziniec Zamku Królewskiego w Budapeszcie udostępniony jest do zwiedzania za darmo. Wstęp do muzeów jest jednak dodatkowo płatny.

Godz. otwarcia: od wtorku do niedzieli, większość płatnych atrakcji zamykana jest o godzinie 18:00.

Baszta Rybacka

Mieści się na Placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym.  Baszta została wybudowana w latach 1895-1902. W jej skład wchodzi między innymi 7 wież oraz dwa tarasy. Dolny taras otwarty jest przez całą dobę, górny z kolei tylko w określonych godzinach za dodatkową niewielką opłatą. Baszta Rybacka jest obecnie jednym z  najbardziej ulubionych miejsc spacerów zarówno mieszkańców jak i turystów odwiedzających Budapeszt.

Z wież i tarasów Baszty Rybackiej rozciąga się widok na Dunaj, Wyspę Małgorzaty, stronę peszteńską oraz Górę Gellerta.

Bazylika św. Stefana

Największy kościół w kraju i trzecia pod względem wysokości węgierska budowla! Może pomieścić do 8500 wiernych. W bogato zdobionym relikwiarzu trzymana jest zmumifikowana dłoń pierwszego króla Węgier - Stefana I. 

Godz. otwarcia: pon-pt (9:00-17:00); sb (9:00-13:00); nd (13:00-17:00)

Wstęp: bezpłatny (dodatkowo płatne są wejście na kopułę kościoła oraz zwiedzanie z przewodnikiem)

www: https://www.bazilika.biz/en

Aleja Andrássy (Andrássy út)

Ma długości około 2,5 km. Wzdłuż niej znajdują się piękne kamienice kryjące w swoich wnętrzach eleganckie sklepy, ambasady i siedziby różnych firm. Największe atrakcje ulicy to Muzeum Terroru (Dom Terroru) poświęcone ofiarom stalinizmu i nazizmu oraz  Węgierska Opera Państwowa.

Wielka synagoga

Największa synagoga w Europie i trzecia co do wielkości na świecie. Jest centrum judaizmu neologicznego, mieści 3000 osób. Synagoga ma 75 metrów długości i 27 metrów szerokości.

 

Budynek Parlamentu

Największa atrakcja miasta, która zdobi pocztówki, breloczki, kalendarze i foldery reklamowe. Budynek Parlamentu to największy gmach parlamentu w Europie i największy budynek na Węgrzech. Jego powierzchnia liczy aż 18 000 metrów kwadratowych, a wszystkie obiekty w jego okolicy nie mogą być wyższe od jego 96 m kopuły (wyjątek stanowi tu jedynie wspomniana wyżej Bazylika św. Stefana, która ma taką samą wysokość). P

Parlament w Budapeszcie można zwiedzać od środka. Wejście dla zwiedzających znajduje się po północnej stronie budynku i wiedzie przez Visitor Center. Wizyta obejmuje zwiedzanie pięknie zdobionych sal parlamentu z licznymi malowidłami na suficie i pozłacanymi kolumnami. 

Godz. otwarcia: 08:00 – 18:00 (od 1 kwiecień – 31 października) i od 08:00 – 16:00 (od 1 listopada do 31 marca)

Cena biletu: 3500 HUF/os dorosła (bilety warto zarezerwować wcześniej online!)

www: https://www.parlament.hu/en/web/visitors/ticket-prices

Plac Bohaterów

Najważniejszy plac w mieście z Pomnikiem Tysiąclecia i Grobem Nieznanego Żołnierza. W jego centralnym punkcie znajduje się 36 metrowa kolumna z podobizną archanioła Gabriela otoczona półkolistą kolumnadą z posągami przywódców Węgier. Plac z dwóch stron zamykają budynki Muzeum Sztuk Pięknych i Pałacu Sztuki, a w pobliżu znajduje się park miejski Városliget.

Park miejski Városliget

Powierzchnia parku wynosi 81 hektarów, a w jego wnętrzu znajduje się wiele atrakcji, takich jak: ogród zoologiczny, cyrk miejski, baseny termalne, bogato zdobiony zamek Vajdahunyad, liczne oczka wodne, sztuczne jezioro, pięknie zdobione ławeczki, itd.

Ruin pubs w Budapeszcie (VII Dzielnica)

Ruin pubs czyli puby w ruinie znajdują się w dzielnicy żydowskiej(VII Dzielnica). Powstały one na rumowiskach starych kamienic. Cechują się przede wszystkim oryginalnym wystrojem, który przyciąga mieszkańców i turystów.

Najbardziej znane ruins pubs to:
 Szimpla Kert (adres: Kazinczy u. 14)
• Anker’t (adres: Paulay Ede u. 33 ) – znajduje się w pobliżu Alei Andrássy w prawie 200- letnim budynku z rozpadającą się fasadą
• Instant Club (adres: Akácfa u. 51) z 26 pomieszczeniami, 7 barami i 2 ogrodami. Na każdym pietrze rozbrzmiewa zupełnie inna muzyka i panuje kompletnie inny klimat.
 Mazel Tov Budapest (adres: Akácfa u. 47)
• Szatyor Bar (adres: Bartók Béla út 36)

Najpopularniejsze termy (łaźnie) w Budapeszcie

Tradycyjne węgierskie dania: