Berlin w 72 h✔️

Położona zaledwie 90km od granicy z Polską stolica Niemiec jest ciekawym miejscem na weekendowy wypad. Łatwy dojazd i duża liczba atrakcji to największe atuty. Na minus zdecydowanie ceny noclegów.

Plan podróży

  • Dzień 1 – Przyjazd do Berlina, zwiedzanie atrakcji w pobliżu Alexanderplatz.
  • Dzień 2 – Wizyta w Reichstagu i pozostałych najważniejszych atrakcji w centrum.
  • Dzień 3 – Wizyta w Pałacu Charlottenburg lub całodniowa wycieczka do Poczdamu. Powrót do Polski.

Transport

Nocleg

Atrakcje:

Przydatne informacje (pozostałe koszty)

Kosztorys

  • Transport – 280 zł
  • Nocleg – 350 zł
  • Atrakcje – 230 zł
  • Pozostałe koszty – 260 zł

Koszty całkowite: 1120 zł (373 zł/dzień)

Mapa atrakcji

Autobus (rekomendowany)

Do Berlina najlepiej dostać się za pomocą autobusu. Najpopularniejszą linią jest Flixbus oferujący liczne promocje. Przed wyjazdem warto zapoznać się z przystankami w Berlinie. Oprócz Centralnego Dworca Autobusowego (ZOB)), dostępne są jeszcze m.in. przystanki przy dworcu kolejowym Südkreuz i Alexanderplatz

Przykładowo przejazdy trwają z Warszawy 8h, z Krakowa 8,5h, z Wrocławia 4-5h, z Poznania 3,5-4h.

Samochód

Podróżując w kilka osób warto rozważyć podróż samochodem. Należy jednak pamiętać, że ścisłe centrum miasta obejmuje tzw. strefa ekologiczna. Do tej strefy wjechać można jedynie z zieloną naklejką na szybie, która oznacza, że nasz samochód spełnia niemieckie normy dotyczące emisji spalin. Taką naklejkę możemy otrzymać po przekroczeniu granicy na jednej ze stacji kontroli pojazdów (za okazaniem dowodu rejestracyjnego). w urzędach ds obywatelskich, na wybranych stacjach benzynowych w Berlinie lub online (najlepiej zrobić to z kilkunastodniowym wyprzedzeniem). Brak naklejki na szybie wiąże się z mandatem w wysokości 80 EUR.

W samym centrum Berlina parkingi są płatne. Darmowych miejsc parkingowych można szukać w okolicach stacji metra tzw. parkingach "P+R". Warto również zajrzeć do serwisu www.parkopedia.de - znajdują się tam adresy parkingów oraz szereg praktycznych informacji jak opłaty, ilość miejsc, ograniczenia, zdjęcia oraz sposób zapłaty. Strona dostępna jest w języku angielskim lub niemieckim.

Pociąg

Bezpośrednio do Berlina można dostać się z kilku większych miast w Polsce (np. Bydgoszczy, Poznania oraz Warszawy) pociągami Eurocity. Ceny biletów w promocyjnej taryfie zaczynają się od 14,90 EUR w jedną stronę. Przedsprzedaż biletów zaczyna się na 60 dni przed wyjazdem. Promocyjne ceny biletów oferuje także Deutsche Bahn.

Komunikacja miejska w Berlinie

W Berlinie dostępne są następujące środki komunikacji miejskiej: autobusy (linie nazywane turystycznymi to: linia 100 i linia 200), metro (U-Bahn, linie oznaczaną są przez U i liczbę, np. U1), kolej naziemna (S-Bahn, linie oznaczane są przez S i liczbę, np. S1), pociągi regionalne, tramwaje, tramwaje wodne (linie oznaczane są przez F i liczbę, np. popularna linia F10).

Bilety

W Berlinie istnieją 3 strefy taryfowe A, B i C. Zintegrowany bilet jednorazowy na wszystkie środki komunikacji miejskiej ważny przez 120 minut i umożliwiający przesiadki (bez możliwości powrotu) w strefie AB kosztuje 2,9€. Bilet dzienny ważnydo godziny 3:00 następnego dnia to koszt 8,6€.

Bilet należy skasować przed podróżą (metro, pociągi) lub od razu po wejściu do pojazdu (autobus, tramwaj). 

Aleksanderplatz

Aleksanderplatz tonajwiększy plac w Niemczech i główny węzeł komunikacyjny w mieście. Po zachodniej stronie placu znajduje się dworzec kolejowy Berlin Alexanderplatz obsługujący pociągi regionalne i kolei miejskiej (S-Bahn). Pod wschodnią i zachodnią stroną placu oraz poprzecznie do nich, na kierunku wschód-zachód, znajdują się stacje metra dla czterech linii (w tym jednej planowanej).

Główne atrakcje Aleksanderplatz to Fontanna Przyjaźni oraz Zegar Światowy Urania pokazujący 24 strefy czasowe.

Wieża telewizyjna

Berliner Fernsehturm to najwyższy budynek w Niemczech liczący 368 metrów. Oprócz swojej głównej funkcji nadajnika stacji radiowych i telewizyjnych służy dodatkowo jako wieża widokowa. Na wysokości 203 metrów znajduje się taras widokowy z barem, a nad nim restauracja, która obraca się o 360 stopni w ciągu pół godziny.

Katedra Berlińska

Berliner Dom jest wybudowaną w latach 1894-1905 ewangelicką katedrą. W jej podziemiach znajduje się krypta grobowa, w której pochowano ok. 90 członków dynastii Hohenzollernów. 

Wstęp: 5 Euro; www: berlinerdom.de/en/

Czerwony Ratusz

Neorenesansowy ratusz w Berlinie , wzniesiony w latach 1861–1869; siedziba burmistrza Berlina i rządu kraju związkowego Berlin.

Wyspa Muzeów

Znajduje się na niej światowej klasy kompleks muzealny wypisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obejmuje on: Stare Muzeum, Nowe Muzeum, Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego oraz Starą Galerię Narodową.

www: museumsinsel-berlin.de/en/home/

Plan Wyspy Muzeów w Berlinie

Reichstag – siedziba Bundestagu

Gmachu Parlamentu od 1999 roku jest on siedzibą Bundestagu w Berlinie oraz miejscem, w którym co pięć lat wybiera się prezydenta Niemiec. 27 lutego 1933 r. w Reichstagu wybuchł pożar , który dla Adolfa Hitlera był doskonałym pretekstem do całkowitego przejęcia władzy, dzięki czemu stał on się symbolem Rzeszy.

Wnętrza Reichstagu można zwiedzać za darmo. Aby uniknąć kolejek najlepiej wcześniej zarejestrować swój przyjazd na stronie bundestag.de na konkretną datę i godzinę. Największą atrakcją gmachu jest taras oraz szklana kopuła. Ważąca 1200 ton konstrukcja stanowi sklepienie dla sali parlamentu. Zwiedzający przemieszczają się tam po spiralnej rampie i mogą obserwować debatujących poniżej członków Bundestagu.

Brama Brandenburska

Zabytkowa budowla w Berlinie. Wznoszono ją w latach 1788–1791. Stanowi jeden z charakterystycznych punktów miasta

Plac Poczdamski

Jeden z największych i najczęściej odwiedzanych placów w Berlinie. Centrum handlowe i kulturalne miasta. Uwagę zwraca m.in. kompleks Sony Center składający się z kilku wieżowców połączonych podświetlaną kopułą.  Na placu przed kompleksem znajduje się fragment Muru Berlińskiego.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Pomnik upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej.

Topografia Terroru

Zewnętrzne muzeum zlokalizowane w miejscu budynków, które w okresie nazistowskich Niemiec od 1933 do 1945 były siedzibami głównymi Gestapo i SS, głównych narzędzi represji. Wstęp wolny.

Godz. otwarcia: pn-nd (10-18)

Checkpoint Charlie

Symboliczny punkt kontroli granicznej – atrakcja turystyczna, w której można nabyć odcisk pieczątki kontroli granicznej z wybranej przez siebie strefy okupacyjnej.

Jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim w okresie zimnej wojny.  Zgodnie z decyzją władz NRD przejście przeznaczone było tylko dla cudzoziemców (tj. nie-Niemców) – zarówno zwykłych turystów, jak i personelu dyplomatycznego. W 1991 Armia Stanów Zjednoczonych oficjalnie opuściła „Checkpoint Charlie”. 

Plac Żandarmerii

Plac położony w historycznym centrum Berlina, zwany również Gendarmenmarkt . Uchodzi za najpiękniejszy plac stolicy. Pośrodku placu stoi Schauspielhaus (zwany również Konzerthaus), po stronie południowej Katedra Niemiecka (niem. Deutscher Dom), a po północnej Katedra Francuska (niem. Französischer Dom).

East Side Gallery

Galeria-pomnik dla wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego o długości 1316 m, usytuowanym niedaleko Dworca Wschodniego w Berlinie.

Galeria składa się z około 106 obrazów. Pierwsze obrazy zostały stworzone w grudniu 1989 zaraz po upadku Muru.

Most Oberbaumbrücke

Most na rzece Szprewie wybudowany w 1986 roku, łączący dzielnice Kreuzberg i Friedrichshain. W latach 1961 – 1989 znajdowało się tutaj przejście graniczne pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Dziś na moście przebiega linia metra U1 (na tym odcinku na powierzchni).

Pałac Charlottenburg

Schloss Charlottenburg to letnia rezydencja Hohenzollerów i jedna z piękniejszych atrakcji Berlina. Można ją zwiedzać wewnątrz albo pospacerować po jej zachwycających ogrodach. Zespół pałacowo-parkowy składa się z:

Godziny wejść: różne w zależności od pory roku, poniedziałki zamknięte.

Ceny biletów:  różne w zależności od wybranych pakietów (rekomendowany budżet 20 Euro)

Dojazd: Metro linia U7, przystanek Richard Wagner Platz, S-Bahn przystanek Westend linie S-41, S-42, S-45 oraz S-46  oraz autobusy - linie M45, 109 oraz 309.

Strona internetowa: www.spsg.de

Poczdam

Niewielka miejscowość pod Berlinem, będąca nie tylko stolicą Brandenburgii, ale także ważne miejsce na mapie historycznej II Wojny Światowej. Znajduje się tutaj także bardzo wiele cennych zespołów zabytkowych, głównie z zespołu parkowo-pałacowego Sanssouci, który od 1990 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dojazd: Najprościej i najszybciej dojechać do Poczdamu można transportem publicznym. Z głównego berlińskiego dworca kolejowego (Hauptbahnhof) kursuje co kilkanaście minut szybka kolei S-Bahn linii S7 (kierunek Potsdam Hbf) oraz pociągów regionalny RE1 (kierunek Brandenburg lub Magdeburg). Stacją docelową jest główny dworzec kolejowy w Poczdamie (Potsdam Hbf).

.

Najważniejsze atrakcje:

Tradycyjne niemieckie potrawy do spróbowania w Berlinie

- Currywurst (grillowana wieprzowa kiełbasa lub parówka z sosem pomidorowym, posypana curry)

- Eisbein (golonka po berlińsku)

- Sauerbraten (niemiecka pieczeń z marynowanego mięsa wołowego)

- Kartoffelsalat (sałatka ziemniaczana)

- Kartoffelsuppe (zupa kartoflana)

- Hackbraten (pieczeń z mięsa mielonego i jajka)

- Apfelstrudel (deser jabłkowy)

- Berliner Pfannkuchen (nadziewane pączki)

- Brezel (precel)

- Döner kebap