Ateny i Santorini (8 dni)✔️

Gdy mamy ograniczony budżet, a chcemy spędzić wakacje w jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi to warto pomyśleć o Wyspie Santorini. Jest to także miejsce idealne na zaręczyny lub krótki wyjazd poślubny.

Plan podróży

 • Dzień 1 – Przylot do Aten, zakwaterowanie, odpoczynek i wizyta na wzgórzu Likawitos.
 • Dzień 2 – Zwiedzanie Akropolu i okolic. Wieczorem wizyta w jednym z cocktail barów umieszczonego na dachu budynku..
 • Dzień 3 – Rano dalsze zwiedzanie Aten, a wieczorem relaks na plaży.
 • Dzień 4 – Wymeldowanie, przeprawa promowa na Santorini, zameldowanie i odpoczynek na plaży Kamari.
 • Dzień 5 – Objazdówka Santorini na quadzie, zakończona podziwianiem zachodu słońca w miejscowości Oia.
 • Dzień 6 – Odpoczynek na jednej z plaż lub nauka nurkowania, a wieczorem spacer z Imerovigli do Firy.
 • Dzień 7 – Odpoczynek, wymeldowanie i nocny prom do Aten.
 • Dzień 8 – Powrót samolotem do Polski.

Transport (1 osoba)

Nocleg

Ateny:

Santorini:

Atrakcje

Ateny:

Santorini:

Przydatne informacje (pozostałe koszty)

Kosztorys

 • Transport – 1090 zł
 • Nocleg – 1100 zł
 • Atrakcje – 215 zł
 • Pozostałe koszty – 700 zł

Koszty całkowite: 3105 zł (388 zł/dzień)

Mapa atrakcji – Ateny

Mapa atrakcji – Santorini


Ostatnia aktualizacja planu – 31/07/2020

Lot do Aten

Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa (ATH) oddalony jest ok od 35 km od centrum Aten oraz ok 45 km od Pireusu. Lotnisko obsługuje tradycyjne oraz tanie linie, dzięki którym z Polski do Aten możemy dostać się stosunkowo łatwo i tanio. Loty w cenie 400-600 zł w obie strony z wykupionym dodatkowym bagażem można znaleźć bez większy problemów.

Zobacz różne możliwości lotów na stronie kayak.pl

Dojazd z lotniska do centrum - Autobus

Expresowa linia autobusowe (Express) łączące lotnisko z centrum Aten (z placem Syntagma) to X95. Przejazdy dostępne są codziennie, przez całą dobę i co około 15 - 40 minut. Podróż trwa ponad godzinę. Bilet normalny to kosztuje 6,00€.

Więcej informacji (w tym rozkład jazdy oraz przystanki) można znaleźć na oasa.gr.

Dojazd z lotniska do centrum - Metro

Centrum miasta z lotniskiem połączone jest linią metra nr 3. Linia ta kursuje pomiędzy stacją lotnisko i stacją Agia Marina. Jeśli chcemy wysiąść w centrum, najlepszym wyborem będą stacje: Syntagma lub Monastiraki. Podróż trwa ok 30-40 min. Metro z lotniska kursuje przez siedem dni w tygodniu od około 6:00 do około 23:30.

Na trasie metro - centrum Aten obowiązuje specjalna taryfa. Bilet normalny kosztuje 10€. Bilety zakupimy w automatach biletowych na stacji metra. Rozkład dostępny jest stasy.gr

Komunikacja miejska w Atenach

Chociaż Ateny to olbrzymia jak na warunki europejskie metropolia, to poruszanie się pomiędzy najważniejszymi zabytkami i atrakcjami nie powinno sprawić nam problemów, dzięki bardzo dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej. Metro, autobusy, trolejbusy oraz tramwaje kursują po mieście i dojeżdżają w niemal każdy zakątek. Najpopularniejszym środkiem transport jest metro. Dostępne są trzy linie metra – zielona, niebieska i czerwona. Linia zielona, oznaczona numerem 1, zaczęła funkcjonować w 1869 roku, co czyni ją drugą (po londyńskiej) najstarszej linii metra na świecie. Linia czerwona (nr 2) i niebieska (nr 3) zostały otwarte w 2000 roku.

Autobusy i trolejbusy spotkać można nie tylko w samych Atenach, ale także na przedmieściach. Jeżdżą o różnych godzinach, w zależności od sezonu, ale niektóre autobusy (szczególnie te linie, które dojeżdżają na lotnisko) można spotkać przez całą dobę.

W Atenach funkcjonują także trzy linie tramwajowe. Ten środek komunikacji polecany jest osobom, które chciałyby dostać się do Zatoki Sarońskiej. Wsiadając w tramwaj na Placu Syntagma, dotrzemy na plażę w około godzinę. Linia tramwajowa nr 1 dojeżdża do Pireus, linia nr 2 do Glifady, a linią nr 3 dostaniemy się z plaży Faliro (Pireus) do Asklipio Voulas (Glifada).

Bilety na komunikację miejską można kupić w automatach biletowych lub kioskach. Do wyboru są różne warianty:

-> Bilet 90-minutowy kosztuje 1,40 euro
-> Bilet 24-godzinny kosztuje 4,50 euro
-> Bilet 5-dniowy kosztuje 9 euro

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów biletu obowiązuje w każdym środku transportu (z wyłączenie linii kursujących na lotnisko). W ramach biletu można się przesiadać – ogranicza nas tylko czas. Wyjątkiem są bilety na lotnisko.

Transport na Santorini

Na Santorini można dostać się za pomocą statku z portu w Pireusie oraz samolotem z głównego lotniska w Atenach.

Rejs statkiem (opcja rekomendowana)

W sezonie wakacyjnym dostępnych codziennie jest kilka połączeń o różnych porach dnia. Najtańszą opcję stanowi oferta linii Blue Star Ferries, której rejs trwa około 7-8h. Bilet na statek o czasie podróży o połowę krótszym jest zwykle dwa-trzy razy droższy. 

www: https://www.bluestarferries.com/en/

Samolot

Loty na Santorini nie należą do najtańszych, ale warto szukać okazji wśród tanich linii lotniczych takich jak Aegean Airlines lub Ryynair. Szczególnie dotyczy się to okresu na początku lub pod koniec sezonu.

Komunikacja miejska na Santorini

Lokalne autokary komunikacji publicznej nazywają się KTEL i oferują w miarę komfortowe i stosunkowo niedrogie przewozy, pomiędzy ważniejszymi miejscowościami na Santorini. Rozkład jazdy oraz cennik biletów znajduje się na stronie www.ktel-santorini.gr

Wynajem ATV / quada - Santorini

Nieco droższą od komunikacji miejskiej, ale bardzo popularną formą poruszania się po wyspie jest wynajem quadu. Ceny za dzień wynajmu w sezonie zaczynają się od 20 Euro za quada jednoosobowego i od 30 Euro za quada przystosowanego do przewozu dwóch osób. 

Na wyspie wypożyczalnie quadów znajdują się praktycznie na każdym kroku, dlatego też nie jest konieczna ich wcześniejsza rezerwacja.

Wzgórze Likawitos

Najwyższe wzniesienie w Atenach. Ma wysokość 277 m. Na szczycie znajduje się teatr, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy i koncerty, a także kawiarnia, restauracja i kościół Agios Georgios. Z góry rozpościera się wspaniały widok na miasto i okolicę. To doskonałe miejsce do obserwowania zachodu słońca, a także panoramy Aten po zmroku, z podświetlonym Akropolem.

Na górę można dostać się na dwa sposoby - samochodem (własnym lub taksówką) od strony dzielnicy Neapoli i dalej kawałek pieszo lub kolejką torową z drugiej strony wzgórza. Kolejka kursuje od rana do późnych godzin nocnych co 30 minut. Cena w obie strony to 7,5 Euro.

www: lycabettushill.com/cable-car/

 

Akropol ateński

Najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji. Jest to wapienne wzgórze o wysokości 157 m n.p.m., wznoszące się 90 metrów ponad miastem, znajdujące się na terenie Aten. Nazwa Akropol znaczy dosłownie „górne miasto”. Akropol ateński wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najsłynniejsze budowle Akropolu ateńskiego to

-> Partenon – świątynia poświęcona bogini Atenie, patronce Aten. Powstał w ciągu zaledwie 15 lat (od 447 do 432 roku p.n.e.), co było w tamtym czasie rekordowym tempem. Był on zbudowany z białego marmuru pentelickiego, w jego wnętrzu znajdował się pokryty złotem posąg Ateny Partenos o wysokości 11 metrów.
-> Erechtejon – świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie.
-> Świątynia Ateny Nike, czyli Ateny Zwycięskiej.
-> Propyleje – budowla znajdująca się przy wejściu do Akropolu.
-> Pinakoteka (dosłownie: skarbiec) – zbiór obrazów i dzieł sztuki.
-> Teatr Dionizosa - pierwszy teatr na świecie i wzór dla innych teatrów greckich.
-> Odeon Heroda Attyka

Wstęp

Ceny biletów zależą od pory roku oraz tego, czy chcemy zwiedzić tylko Akropol, czy również inne stanowiska archeologiczne.

Ceny biletów tylko na Akropol ateński:

-> Lato: od 1 kwietnia do 31 października: bilet normalny – 20 €, bilet ulgowy – 10 €
-> Zima: od 1 listopada do 31 marca: bilet normalny – 10 €, bilet ulgowy – 5 €

Bilet łączony:

-> Cena w lecie i zimie jest taka sama – 30 €. Nie ma również biletu ulgowego. Bilet jest ważny przez 5 dni i umożliwia wstęp na Akropol, starożytnej agory, rzymskiej agory, biblioteki Hadriana, świątyni Zeusa Olimpijskiego, Kerameikos i szkoły Arystotelesa.

Ważne: studenci z krajów Unii Europejskiej oraz osoby do 18 roku życia mogą zwiedzić Akropol za darmo.

www: etickets.tap.gr

Plac Monastiraki

Centralny punkt jednej z głównych dzielnic handlowych Aten - Plaki. Usytuowany jest on blisko największych atrakcji turystycznych takich jaki Biblioteka Hadraiana (300 metrów), grecka Agora (350 metrów), rzymska Agora (500 metrów), czy Akropol (1 km). 

Przy samym placu znajdują się natomiast takie atrakcje jak: Dworzec Monastiraki, Meczet Tzistarakis Aga i kościółek Pantanassa.

Dzielnica Plaka

Historyczna część Aten, usytuowana u stóp Akropolu ponad starożytną agorą. Znajdują się tam XVIII-wieczne kamienice, kręte uliczki, restauracje i sklepy z pamiątkami. Zabytkowe budynki w tej części miasta stoją często na fundamentach pamiętających jeszcze czasy starożytności. Na Place działa też kilka muzeów.

Dzielnica Anafiotika

Część Aten umiejscowiona w zabytkowej dzielnicy Plaka, jednak wyróżniająca się wyglądem. Anafiotika położona jest na północno-wschodnim zboczu wzgórza Akropol. Są to charakterystyczne białe domki zbudowane w stylu cykladzkim przez wyspiarzy, którzy przybyli do Aten do pracy. W XX w. część Anafiotiki uległa zniszczeniu. Obecnie znajduje się tu niespełna 50 domków oddzielonych wąziutkimi przejściami i białymi schodkami. Kilkuminutowy spacer po Anafiotice pozwala przenieść się choćby na chwilę na jedną z wysp na Cykladach i pozostawia niesamowite wrażenia. 

Przez Anafiotikę prowadzi jedna z tras na Akropol. 

Stadion Panatenajski

Lub Kalimarmaro (czyli Wykonany z dobrego marmuru) jest jedną z najbardziej znaczących, zrekonstruowanych budowli w Atenach. Położony jest w naturalnym zagłębieniu terenu pomiędzy dwoma wzgórzami Agra i Ardettos, nad rzeką Ilisos. Zbudowany w tym miejscu został w latach 330–329 p.n.e. na wielkie igrzyska Panateńskie. Później, od 140 do 144 n.e. został przebudowany przez Herodesa Attikusa do formy, którą odnaleziono podczas wykopalisk w 1870. Jego wymiary to 204,7 metrów długości i 33,35 metrów szerokości, pomieścić mógł do 80 000 widzów. Aktualnie stadion często jest miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych.

Wstęp: 5 Euro

www: panathenaicstadium.gr

Akropol nocą z "360 Cocktail bar"

www: three-sixty.gr

 Plac Sindagma

Plac Konstytucji znajduje się w samym centrum Aten. Nazwa nawiązuje do pierwszej Konstytucji Grecji, którą wydał 3 września 1843 pierwszy król niepodległej Grecji Otton I. Obecnie to najstarszy i najbardziej znany z placów miejskich w dzisiejszych Atenach. Jest centrum komunikacyjnym miasta i miejscem demonstracji i manifestacji ateńczyków. Jest też atrakcją turystyczną, głównie dzięki sąsiadującemu z placem budynkowi parlamentu greckiego.

Największą atrakcją turystyczną, związaną z placem Syntagma stanowi jednak Grób Nieznanego Żołnierza, znajdujący się tuż przed budynkiem Parlamentu i czczący wszystkich Greków, poległych za ojczyznę w całej jej długiej historii. Grób Nieznanego Żołnierza jest ochraniany 24 godziny na dobę przez Straż Prezydencką – elitarny oddział wojskowy, strzegący także Parlamentu. Żołnierze wchodzący w skład tego oddziału są specjalnie selekcjonowani (kryteriami są m.in. wzrost i tężyzna fizyczna), a ich strój,  jest zaszłością historyczną i nawiązuje do rewolucji z czasów Ottona I.

Uroczysta zmiana warty pod parlamentem

Straż przy Grobie Nieznanego Żołnierza zmieniana jest co godzinę, ale ta najbardziej uroczysta zmiana odbywa się w każdą niedzielę o godz. 11:00. Warto przybyć na miejsce z lekkim wyprzedzeniem, aby znaleźć sobie dobre miejsce (parada jest zwykle oblegana przez turystów).

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Największe muzeum w Grecji oraz jedno z ważniejszych na świecie, gromadzące zabytki archeologiczne z obszaru Grecji od czasów prehistorycznych do późnego antyku. 

Ceny biletów:

-> Lato: od 1 kwietnia do 31 października: bilet normalny – 12 €
-> Zima: od 1 listopada do 31 marca: bilet normalny – 6 €

www: namuseum.gr/en/

Plaża Alimos

Piaszczysta plaża z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, położona na przedmieściach Aten. Można do niej dojechać tramwajem z Placu Konstytucji w kierunku Alimos.

Plaża Kamari

Jedna z najlepszych plaż na Santorini pokryta charakterystycznym czarnym piaskiem o długości 2 km. Leży po północnej stronie olbrzymiej skały - Mesa Vouno, sięgającej 369 m n.p.m Znajduje się tutaj wiele barów, tawern, wypożyczalni sprzętu wodnego, parasoli i leżaków. Warto odwiedzić ją szczególnie wieczorem i w nocy kiedy masyw skalny Mesa Vouno jest oświetlony.

Plaża Perissa

Rozległa plaża z łagodnym zejściem do morza, z charakterystycznym, czarnym piaskiem i turkusowym, ciepłym morzem. Położona jest w kurocie Perissa oddalonym ok. 12 km od stołecznej Firy, z którą ma dobre połączenia autobusowe.

Czerwona Plaża 

Nazywana Kokkini Ammos - uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na wyspie ze względu na niespotykany kolor otaczających ją skał, będący połączeniem czerwieni i czerni. Dojście na plażę z parkingu jest dosyć łatwe i zajmuje kilkanaście minut. Można do niej również dopłynąć łódką z portu w Akrotiri lub z innych plaż.

Biała Plaża (opcjonalnie)

Z greckiego Lefki Ammos, położona jest niedaleko Czerwonej Plaży, ale trudniej dostępna. Najlepiej dopłynąć tu łodzią. Obie plaże są bardzo podobne i różnią się w zasadzie tylko kolorem skał.

Latarnia Morska

Znajduje się w Akrotiri w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie wyspy. Bardzo często stanowi alternatywny punkt do obserwowania zachodu słońca.

Zachód słońca w Oia

Oia to urocze, niewielkie miasteczko na północnym cyplu Wyspy Santorini, które przyciąga turystów wspaniałą architekturą oraz niezwykłymi zachodami słońca nad morzem. Znajdują się tutaj także liczne knajpki, kafejki i sklepiki.

Nurkowanie (The Discover Scuba Diving)

Santorini to idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z nurkowaniem. Znajduje się tu wiele ciekawych miejsc wartych eksplorowania. Należą do nich m.in. okolice cypla Tripiti przy wysepce Thirassia, wrak statku w okolicach Palea Kameni czy rafy Adiavati blisko Akrotiri. Podwodny świat kryje niesamowite formacje lawy i różnorodne życie morskie. Wokół krawędzi kaldery i poniżej klifów zobaczyć można wiele kolorowych gąbek, czerwonych lucjanów, barrakud i innych stworzeń morskich. 

W ofercie centrów nurkowania znajdują się tzw. The Discover Scuba Diving, czyli oferta dla całkowitych amatorów, która uwzględnia szkolenie oraz dwa sesje nurkowania z instruktorem.

www: navyswaterworld.gr

Spacer z Imerovigli do Firy

Miasteczko Imerovigli szczyci się jednym z najpiękniejszych widoków na Santorini. Położone jest na samym brzegu klifu, z którego rozciąga się panorama na morze. Znajduje się tu wiele restauracji, z których można obserwować piękne zachody słońca.

Można się tu udać autobusem, a następnie spacerem wrócić do Firy ścieżką wzdłuż wybrzeża.

Fira

Administracyjna stolica Wyspy Santorini oraz centrum rozrywkowe i handlowe. Fira posiada dobre połączenie autobusowe z wszystkimi innymi pozostałymi częściami wyspy.

Życie nocne Firy

Fira wraz z kurortami Perissa i Kamari oferuje najlepsze życie nocne na wyspie. Znajduje się tutaj wiele barów, dyskotek oraz tradycyjnych pubów.

Wino na Santorini

Mieszkańcy Santorini, poza turystyką, utrzymują się również z win. Źródła donoszą, że tradycja uprawiania winorośli na Santorini sięga niemalże 5 000 lat. Wina santoryńskie są rozpoznawalne na całym świecie dzięki swojemu unikatowemu smaku spowodowanego dojrzewaniem winogron na wulkanicznych glebach. Na wyspie uprawia się 5 gatunków winogron, w tym 3 rodzaje białych i 2 czerwonych. Najbardziej rozpowszechniony rodzaj winogron to Assyrtiko, winogrona białe, które stanowią około 70% wszystkich zbiorów.

Najbardziej znanym i lubianym winem jest wino o nazwie Vin Santo. Nazwa wina tłumaczona była na 2 sposoby – pierwszy tłumaczy ją jako „wino święte” – Vino Santo, drugi jako „wino z Santorynu” – Vino de Santorini. Poprawny jest drugi sposób, mimo tego, że Vin Santo często używane jest w celach religijnych. VinSanto jest winem niezwykle słodkim, o niezwykłej barwie i aromacie. 

Będąc na Santorini warto więc odwiedzić jedną z winiarni lub Muzeum Wina (santoriniwinemuseum.com).

Najpopularniejsze dania kuchni greckiej

1. Mousaka

Zapiekanka przygotowywana na bazie bakłażana, pomidorów oraz mielonego mięsa.

2. Tiropitakia

 Pierożki z ciasta francuskiego nadziewane serem feta.

3. Horiatiki

Znana również jako sałatka grecka. Podawana jest w różnych wariantach. W wersji z Grecji stosuje się grubo pokrojone pomidory i ogórki, czerwoną cebulę w plastrach, oliwę, ser feta, niekiedy dodaje się także oliwki brązowe i zielone. 

4.  Pita Souvlaki

Oprócz gyrosa jedna z najbardziej popularnych potraw mięsnych. W wersji serwowanej w gastronomii to gyros serwowany z frytkami, pomidorem, cebulą, czasem także sałatą oraz sosem tzatziki lub sosem musztardowy, wszystko to ciasno zawinięte w pitę.

5. Tzatziki

Dip grecki, podawany jako dodatek do dań z grilla, smażonych, pieczonych lub podawany oddzielnie jako dip. Można go też spożywać z zapieczonym pieczywem. Niezbędne składniki tzatziki: grecki, gęsty jogurt 10% drobno poszatkowany ogórek, posolony i odciśnięty z soku, roztarty lub sproszkowany czosnek, oliwa.

6. Gemista

Faszerowana papryka.

7. Spanakopita

Cisto szpinakowe z fetą.

8. Kolokithokeftedes

Placuszki z cukinii.

9. Dolmades

Gołąbki w liściach winogron

10. Kalamaria tiganita

Smażone kalmary

11. Jogurt z miodem i orzechami

Buty na plażę

Ze względu na kamieniste plaże niezbędne jest posiadanie odpowiednich butów, które ochronią nas przed zacięciami i gorącymi kamyczkami.